Szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Grzegorz Sajór powiedział PAP, że wydanie specjalne poświęcone sytuacji powodziowej na antenie TVP Info zaczęło być emitowane w nocy z piątku na sobotę, 13/14 września, o godz. 2.09. "Od tego czasu trwa nieprzerwanie, bez reklam" – dodał.
"Uznaliśmy, że naszym obowiązkiem wynikającym z misji telewizji publicznej jest zachowanie ciągłości anteny przez 24 godziny. Wyobraziłem sobie, że gdybym mieszkał na terenach, przez które przechodzi powódź lub które są powodzią zagrożone, to chciałbym mieć dostęp do informacji o grożącym mi niebezpieczeństwie lub ogłoszonej ewakuacji" – wyjaśnił.
Szef TAI zwrócił uwagę, że nadawanie programu specjalnego bez przerwy jest dużym wyzwaniem. "Wymagało to od nas reorganizacji pracy zarówno w redakcji TVP Info w Warszawie, jak i w ośrodkach regionalnych TVP, które odgrywają niezwykle ważną rolę" – powiedział. W relacjonowanie powodzi są zaangażowane nie tylko ośrodki z Wrocławia i Opola, ale właściwie wszystkie oddziały Telewizji Polskiej w kraju. "To blisko sto osób każdego dnia" – dodał szef TAI.
Zmieniła się też ramówka TVP Info. "W związku z uruchomieniem przez TVP akcji pomocowej dla powodzian +Razem dla Was+ Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski prowadzą program specjalny o pomaganiu powodzianom" – poinformował Sajór.
Ponadto od 14 września TVP nadaje specjalne wydanie programu informacyjnego "19.30". "Jest on prowadzony z miejsc, przez które przechodzi fala powodziowa" – powiedział Sajór. Na miejsca, które ucierpiały w wyniku powodzi, zostali wysłani reporterzy "19.30" i "Panoramy". "Częściowo także +Teleexpress+ nadajemy z terenów objętych powodzią, a 'Poranki TVP Info' realizowaliśmy m.in. z Wrocławia, Opola i Krapkowic" – powiedział szef TAI.
Specjalne wydania TVP Info emitowane są w określonych godzinach równolegle w paśmie wspólnym w TVP3. TVP3 Wrocław w godz. 15.30-19.30 oraz 21-22 nadaje wyłącznie program informacyjny "Fakty – wydanie specjalne". Przez pięć godzin dziennie nadawany jest tylko program informacyjny na żywo - praktycznie bez reklam. Wszystkie inne programy zostały zdjęte do odwołania. Sytuację w związku z powodzią relacjonuje ok. 20 osób.
Z kolei TVP3 Opole od 13 września przeszła na tryb telewizji informacyjnej. Oddelegowała do pracy cały swój zespół dziennikarski, czyli ok. 15 osób, wszystkie ekipy zdjęciowe, pełny wóz transmisyjny itd. Do pracy przy relacjonowaniu powodzi są sukcesywnie oddelegowywani pracownicy TVP3 Kraków, dodatkowo zaangażowani w organizowanie pomocy rzeczowej dla gminy Kamieniec Ząbkowicki. TVP3 Gorzów Wielkopolski od początku relacjonuje szczególnie to, co dzieje się na południu województwa lubuskiego na rzece Bóbr (Szprotawa, Żagań), ale jej ekipy wspomagały też relacjonowanie wydarzeń w województwach dolnośląskim i opolskim.
Wszystkie pozostałe oddziały TVP3 także przygotowują i nadają relacje z miejsc dotkniętych przez powódź, niektórzy wożą też dary od widzów dla powodzian.
Biuro prasowe TVN 24 poinformowało, że "cała antena i niemal cały digital poświęcony został powodzi". Wskazano, że "Kawa na ławę" i "Loża prasowa" zostały przeniesione do TVN Bis i TVN Go. 'Superwizjer' odłożyliśmy, nie miał emisji w telewizji, jest w GO" - napisano. "Pracuje dużo więcej ludzi niż na zwykłych dyżurach. Byliśmy i jesteśmy w najważniejszych miejscach, skupialiśmy się nie tylko na relacjonowaniu, ale i ostrzeganiu. Przekazywaliśmy komunikaty służb i konferencje" - dodało. Jak wskazało, "wszystkie ich media skupiły się tylko na tym - nie tylko stacje, portal i 'Fakty', ale także Instagram, Facebook, YouTube, Tik Tok i kanał na WhatsApp".
Od 14 września w trybie wydania specjalnego poświęconego powodzi nadawany jest także program Polsat News. Jak poinformowała PAP menedżerka z działu PR Telewizji Polsat Anna Laskowska, "na bieżąco decydujemy o zmianach w ramówce, np. w niedzielę zamiast 'Państwa w państwie' emitowaliśmy 'Wydanie specjalne', na bieżąco zdejmujemy wydania 'Wydarzeń', które są emitowane tylko na Wydarzeniach 24". Do odwołania zdjęty został program Polsat News "Studio Parlament", a w to miejsce emitowane jest wydanie specjalne z transmisją posiedzeń sztabów kryzysowych z Wrocławia.
"Programy nadawane są od 5.59 do 00.10, w razie nagłych wydarzeń przewidujemy możliwość wydłużenia programu live" - dodała Lakowska. Poinformowała też, że na miejscu wydarzeń jest 31 ekip zdjęciowych, w tym 21 krajowych (Wrocław, Katowice, Poznań, Szczecin, Gorzów, Jelenia Góra, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź) i 10 warszawskich.
Jak przekazał PAP rzecznik prasowy Polskiego Radia Piotr Daniluk, w Programie 1 od godz. 9 14 września wydłużono serwisy informacyjne, a ich głównym tematem stało się relacjonowanie sytuacji powodziowej na południu Polski. "W serwisach dodatkowym stałym elementem były rozmowy z osobami zaangażowanymi w pomoc powodzianom. Powodzi podporządkowano większość audycji. Poza pasmami informacyjnymi i publicystycznymi również w audycjach, jak: 'Lato z radiem', 'Tylko szczerze', 'Eureka', 'Kronika sportowa+ czy w audycji 'Folder ulubione' reporterzy opowiadali o wpływie kataklizmu na instytucje kultury. Wszędzie pojawiały się wątki związane z powodzią i jej skutkami" - wskazał.
14 września audycja "W samo południe" została wydłużona dwukrotnie i w całości poświęcona tematyce powodzi. 15 września wyemitowano trzy specjalne audycje w godz. 12-14, 16-18 i 21-23. Wprowadzono skróty serwisów informacyjnych o godz. 9.30, 10.30, 11.30, 13.30 i 14.30. Program „Express Jedynki” od 15 do 16 został całkowicie poświęcony pomocy dla powodzian. "Lato z Radiem" zostało przedłużone do 21 września, zmieniło formułę, koncentrując się na powodzi, a finał tegorocznej edycji będzie poświęcony Kotlinie Kłodzkiej.
Z kolei Trójka od 15 września wprowadziła dodatkowe "Serwisy Trójki" emitowane co pół godziny od 8.30 do 23.30, a od 16 września od 5.30 do 23.30. Regularne serwisy informacyjne nadawane są co godzinę między 5 a 24. Do sytuacji dostosowano też audycje publicystyczne, a w porannym programie "Zapraszamy do Trójki" podawane są aktualne dane o sytuacji powodziowej, relacje, informacje o wsparciu dla dotkniętych żywiołem osób i miejsc.
Od 15 września w radiowej Czwórce zrezygnowano z audycji autorskich o tematyce kulturalnej i edukacyjnej na rzecz wydania w całości poświęconego powodzi w kraju i za granicą. Wprowadzono serwisy informacyjne ukazujące się co pół godziny. Na bieżąco prowadzący łączyli się z reporterami IAR i mediów lokalnych.
"W dniach 17-19 września na antenach Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki i Polskiego Radia 24, w godz. 12-13 oraz 16-19, emitujemy specjalny 'Raport powodziowy Polskiego Radia' z najnowszymi informacjami o powodzi m.in. o zamkniętych drogach, zniszczonych mostach, ewakuacjach i pomocy dla poszkodowanych. Na chwilę obecną planujemy utrzymanie programów specjalnych do piątku i potem w zależności od sytuacji na południu Polski. Uruchomiliśmy na stronie Polskieradio24.pl serwis specjalny, w którym na bieżąco publikujemy relacje na żywo, zdjęcia i filmy naszych reporterów z terenów dotkniętych powodzią. Materiały te są również dostępne na naszych profilach w mediach społecznościowych PR24 oraz Jedynki" - podał Daniluk.
Od soboty działa także podcast "Powódź 2024", aktualizowany trzy razy dziennie (8, 16, 22), a podcaście "Świat" publikowany jest codziennie odcinek poświęcony sytuacji powodziowej w całej Europie.
Od piątku w południowo-zachodniej Polsce pracuje 10 reporterów Informacyjnej Agencji Radiowej, a czeski reporter relacjonuje sytuację u południowych sąsiadów. Portal Polskieradio24.pl działa we wzmocnionej obsadzie, z wydłużonymi dyżurami, aby dostarczać informacje także w nocy. Od piątku na stronie PR i PR24 utrzymywany jest specjalny box poświęcony powodzi – z informacjami o zagrożonych miejscach, sytuacji hydrologicznej i działaniach pomocowych. Program 1 na teren powodzi wysłał trzech specjalnych wysłanników.
"Każda redakcja, od Jedynki po PR24, angażuje swoje zespoły punktowo, by zapewnić jak najbardziej rzetelne i aktualne informacje. Reporterzy na miejscu, wspierani przez zespoły w Warszawie, dostarczają bieżące relacje i analizy, co pozwala na pełne pokrycie sytuacji w regionie. Dzięki temu słuchacze otrzymują kompleksowe informacje o zagrożeniach, działaniach ratunkowych oraz wsparciu dla poszkodowanych" - dodał Daniluk.
Rzecznik prasowy RMF FM Maciej A. Brzozowski zaznaczył, że już w sobotę zostały zdjęte w tej stacji audycje rozrywkowe, a "program zmienił się w program specjalny, w którym prowadzący reagowali na gorąco na wydarzenia, rozmawiali ze słuchaczami z terenów powodziowych, nagłaśniali ich sytuacje, pomagali szukać pomocy".
Brzozowski podkreślił, że informacje poświęcone powodzianom stacja emitowała na bieżąco, na stronach internetowych w całodobowych relacjach minuta po minucie, a także w radiu internetowym RMF24. "RMF FM nadawało +Fakty+ całą dobę, ale oprócz stałych wydań o pełnej godzinie dodatkowo wprowadziliśmy specjalne wydania 'Faktów' co pół godziny do 21.30. O pełnej godzinie miały długość w zależności od potrzeb od pięciu do ośmiu minut. +Fakty+ połówkowe liczyły trzy minuty" - powiedział. Stacja nie emitowała "Faktów kulturalnych", a "Fakty ekonomiczne" i "Fakty sportowe" bezpośrednio nawiązywały do tego, co dzieje się na terenach powodziowych. W newsroomie RMF FM zostały wprowadzone dodatkowe dyżury prezenterów "Faktów" i wydawców, w portalu RMF24.pl także wprowadzono dodatkowe dyżury, w tym nocne.
Od soboty do środy jest specjalny program na żywo "Razem przeciwko wielkiej wodzie". "W środę wróciły pasma programowe, ale wciąż robimy program na żywo, nieustannie, 24 godziny na dobę" - dodał rzecznik.
"W sumie powódź relacjonowało na antenie RMF FM 16 dziennikarzy. Bezpośrednio na tereny powodziowe stacja wysłała 11 dziennikarzy oraz dwa wozy satelitarne. Dodatkowo relacje z zalanych miejscowości uzupełniało pięciu dziennikarzy w Warszawie i jeden w Trójmieście" - wyjaśnił Brzozowski.
Ramówkę zmieniło też Radio ZET. Rzecznik prasowy Michał Aleksandrowicz powiedział, że zaczęła ona działać "już w sobotę o 6 rano. Od tej pory stacja nadaje co pół godziny specjalne wydania 'Wiadomości', w których przekazuje najnowsze doniesienia o sytuacji powodziowej. Zostały zdjęte programy rozrywkowe i konkursy. Ramówka została podporządkowana informowaniu o wydarzeniach na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie".
Aleksandrowicz podał, że "jeszcze w piątek na Dolny Śląsk i Opolszczyznę zostały wysłane dodatkowe ekipy reporterskie. Obecnie na terenach powodziowych przebywa sześciu rotujących reporterów, ale realnie cały zespół 'Wiadomości' zaangażowany jest w informowanie o sytuacji powodziowej. Dyżury trwają 24h na dobę. Relacje reporterów na antenie można usłyszeć od 5 rano do północy". "Byliśmy w Głuchołazach, gdy walił się most (jeden i drugi), w Nysie przy ewakuacji szpitala, w Kłodzku, gdy zalewało miasto, Lądku i Stroniu" - dodał.
Natomiast w Radiu TOK FM, jak powiedział Aleksandrowicz, "jedyna ingerencja w programy, która była potrzebna, to zmiana tematyki i gości oraz skrócenie programów autorskich, tak żeby również w ich trakcie można było informować o powodzi. Serwisy informacyjne, w których stacja informuje głównie o sytuacji powodziowej, są emitowane co 20 min. Temat powodzi zajmuje znaczną część wszystkich bieżących programów publicystycznych, które nadawane są na żywo". Dodał, że powódź relacjonuje na miejscu sześciu reporterów TOK FM, a kolejnych sześciu przygotowuje materiały uzupełniające relacje.
Sytuację powodziową relacjonują również media lokalne, m.in. Telewizja Sudecka. Jak poinformował PAP Adam Pachura z tej stacji, teraz nadaje ona co dwie godziny wydanie specjalne, a w internecie (strona, Facebook, YouTube) - na bieżąco. Do tych prac zaangażowano cztery osoby.(PAP)
akr/ pj/ azk/ akn/ miś/ wus/gn/