Wygrała z Igą, wygrała złoto. Nowa gwiazda tenisa?

2024-08-03 19:08 aktualizacja: 2024-08-03, 22:16
Qinwen Zheng fot. PAP/EPA/CAROLINE BLUMBERG
Chińska tenisistka Qinwen Zheng zdobyła złoty medal igrzysk w Paryżu. W sobotnim finale pokonała Chorwatkę Donnę Vekic 6:2, 6:3. W piątek brązowy medal wywalczyła Iga Świątek.

Niespełna 22-letnia Zheng odniosła największy sukces w karierze. W światowym rankingu zajmuje siódme miejsce.

W starciu z 21. na liście WTA Vekic od początku inicjatywa należała do Chinki. W pierwszym secie po kilku minutach prowadziła 3:0 i do końca kontrolowała wydarzenia na korcie.

Bardziej wyrównana była druga partia, trwająca blisko godzinę. Zheng tempo podkręciła od stanu 3:3. Wygrała trzy kolejne gemy i została pierwszą w historii Chin mistrzynią olimpijską w singlu.

Dotarcie Vekic do finału było niespodzianką. W trzeciej rundzie wyeliminowała wiceliderkę światowego rankingu Amerykankę Coco Gauff.

Świątek w półfinale przegrała z Zheng 2:6, 5:7, a w meczu o brąz pokonała Słowaczkę Annę Karolinę Schmiedlovą 6:2, 6:1. (PAP)