O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

"Wyprodukowanie każdej monety kosztuje nas ponad dwa centy". Trump zakończy produkcję jednocentówek?

Prezydent USA nakazał zakończenie produkcji jednocentówek - poinformował w poniedziałek portal BBC, który cytuje niedzielny wpis Donalda Trumpa w tej sprawie.

Donald Trump, fot. PAP/EPA/WILL OLIVER
Donald Trump, fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

"Stany Zjednoczone wybijają centówki, a wyprodukowanie każdej monety kosztuje nas ponad dwa centy. Co za marnotrawstwo!" - napisał Trump. "Zlikwidujmy niegospodarność w naszym budżecie, nawet jeżeli to tylko centy".

BBC cytuje też raport amerykańskiej mennicy z 2024 r., według którego koszt wybicia i dystrybucji monety jednocentowej to 3,69 centa. Na produkcji jednocentówek mennica straciła w ubiegłym roku ponad 85 mln dolarów. Straty przynosi również wytwarzanie monet pięciocentowych, bo koszt produkcji jednej to prawie 14 centów.

Agencja AP wyraziła wątpliwość, czy prezydent ma prawo podjąć wiążącą decyzję w tej sprawie. Przypomniano, że specyfikacje dotyczące bicia monet (m.in. wielkość i skład) określa Kongres USA. Profesor ekonomii Robert K. Triest podkreślił, że choć formalne zakończenie produkcji monet jednocentowych może należeć do prerogatyw Kongresu, to rząd może po prostu wstrzymać wybijanie nowych. O ile przeciwnicy jednocentówek podkreślają, że ich produkcja jest nieopłacalna, zwolennicy twierdzą, że monety obniżają ceny i są chętnie wykorzystywane przy zbiórkach charytatywnych.

Amerykańscy politycy już wcześniej proponowali rozwiązanie kwestii nieopłacalnej produkcji jednocentówek; m.in. przypominali, że podobne decyzje podjęły inne kraje (sąsiednia Kanada zrezygnowała z bicia monety o najniższej wartości w 2012), a także USA, które w 1857 r. przestały bić monetę półcentową. Wielka Brytania nie zrezygnowała co prawda z jedno i dwupensówek, ale malejące korzystanie z gotówki sprawiło, że w ubiegłym roku Londyn nie wybił żadnej nowej monety.

AP przypomniała, że w ubiegłym miesiącu na koszty produkcji monet zwrócił uwagę Elon Musk, który stoi na czele Departamentu Wydajności Państwa (DOGE). W opinii miliardera zmiany w zarządzaniu środkami publicznymi w USA mogą przynieść oszczędność rzędu dwóch bilionów dolarów rocznie.(PAP)

os/ piu/ sma/

Zobacz także

  • J.D. Vance. Fot. PAP/EPA/ERIK S. LESSER

    Media o wizycie Vance'a na Grenlandii: może świadczyć o obawach USA przed protestami

  • Mark Carney, fot. PAP/EPA/AP POOL/Thomas Padilla / POOL

    Nowe amerykańskie cła. Premier Kanady zapowiada odwet. "Będziemy bronić naszego kraju"

  • Mette Frederiksen, fot. PAP/EPA/RITZAU SCANPIX/BO AMSTRUP

    Premier Danii: USA wywierają na Grenlandię niedopuszczalną presję [WIDEO]

  • Wołodymyr Zełenski, fot. PAP/EPA/STRINGER

    Zełenski o kłótni z Trumpem w Białym Domu: broniłem godności Ukrainy

Serwisy ogólnodostępne PAP