GUS podał, że w lutym 2024 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło nominalnie w stosunku do stycznia 2024 r. o 2,7 proc.
"Wzrost ten spowodowany był m.in. podwyżką wynagrodzeń, wypłatami premii w tym premii rocznych, nagród jubileuszowych, wypłatami z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych, które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń" - napisał GUS w komentarzu do danych.
Spadek zatrudnienia
Według opublikowanych w środę danych GUS zatrudnienie w lutym rok do roku spadło o 0,2 proc. Tymczasem w ujęciu miesiąc do miesiąca spadło o 0,1 proc.
W środę GUS podał, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w ujęciu rocznym spadło o 0,2 proc.
PIE: bardzo dobre wyniki przemysłu i rynku pracy w lutym
Zarówno przemysł, jak i rynek pracy zanotowały bardzo dobre wyniki w lutym. Po skorygowaniu o inflację wzrost wynagrodzeń jest najsilniejszy od ponad dekady, a większość branż przemysłu notuje wzrost aktywności – zauważył w komentarzu do danych GUS Marcin Klucznik z PIE.
„Rynek pracy pozostał w lutym w bardzo dobrej kondycji. Wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw poprawił się z 12,8 do 12,9 proc. r/r. Ze względu na szybki spadek inflacji siła nabywcza tych pensji jest obecnie ok. 10 proc. wyższa niż przed rokiem – to najlepszy wynik od ponad 10 lat. Podobnie rekordowa jest dynamika płacy minimalnej. Zatrudnienie nie zmieniło się istotnie – spadło o 0,1 proc. względem stycznia – napisał w komentarzu do danych GUS doradca w zespole makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Marcin Klucznik.
Dodał, że spodziewa się, że wysokie tempo wzrostu wynagrodzeń utrzyma się przez cały 2024 rok.
„Głównymi motorami będą tutaj odbicie gospodarcze oraz płaca minimalna. Silny wzrost wynagrodzeń pozwoli konsumentom zarówno na odbudowę oszczędności utraconych w okresie wysokiej inflacji, jak i zauważalny wzrost konsumpcji” – ocenił ekonomista PIE. (PAP Biznes)
autor: Marek Siudaj
kno/