W poniedziałek rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska przekazała, iż tamtejsi funkcjonariusze we współpracy z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej w Żurominie zatrzymali dwóch mieszkańców tego miasta w wieku 34 i 35 lat, podejrzanych o udział w handlu fentanylem, który jest syntetycznym opioidem.
Czynności w tej sprawie prowadzi wydział dochodzeniowo-śledczy Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Mławie.
Jak poinformował PAP szef mławskiej prokuratury prokurator Marcin Bagiński do zatrzymania 34- i 35-latka doszło w wyniku ustaleń policji.
"W sprawie zostało wszczęto śledztwo z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty uczestniczenia w obrocie znaczną ilością środków odurzających w postaci kilkudziesięciu plastrów zawierających fentanyl" - powiedział PAP prokurator Bagiński.
Szef mławskiej Prokuratury Rejonowej podkreślił, że obaj podejrzani, którzy decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące, podczas przesłuchania "złożyli wyjaśnienia, które będą weryfikowane na dalszym etapie śledztwa". Według niego, nie jest wykluczone rozszerzenie postepowania np. "w zakresie zarzutów i innych osób".
Jak przekazała wcześniej rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, 34- i 35-latka ujęto pod koniec ubiegłego tygodnia w centrum Żuromina, gdy jechali samochodem.
"Policjanci zabezpieczyli przy zatrzymanych kilkadziesiąt plastrów przeciwbólowych, z których można pozyskać fentanyl" - podkreśliła podinsp. Kucharska.
Wyjaśniła jednocześnie, iż już od pewnego czasu funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu "zajmowali się sprawą nielegalnego handlu fentanylem m.in. na terenie Żuromina". Zaznaczyła też, że sprawa związana z zatrzymaniem obu mężczyzn "jest rozwojowa".
Zgodnie z art. 56. ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, kto dopuszcza się przestępstwa związanego z obrotem znaczną ilością środków odurzających, substancji psychotropowych czy też nowych substancji psychoaktywnych, podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. (PAP)
Autor: Michał Budkiewicz
mar/