O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zandberg: w Polsce nie mamy sensownej polityki mieszkaniowej

W Polsce nie mamy sensownej polityki mieszkaniowej, Polska potrzebuje prezydenta, które zmobilizuje rząd, żeby rozwijał m.in. budownictwo społeczne - powiedział w niedzielę w Gdańsku kandydat partii Razem na prezydenta Adrian Zandberg.

Adrian Zandberg. Fot. PAP/Adam Warżawa
Adrian Zandberg. Fot. PAP/Adam Warżawa

Zandberg w niedzielę w Gdańsku zorganizował konferencję prasową, na której przedstawił swoje pomysły na temat polityki mieszkaniowej. "Jesteśmy 21. gospodarką świata, jesteśmy dumni z tego, jak bardzo poszliśmy do przodu i jak bardzo się rozwinęliśmy, ale jeżeli chodzi o politykę mieszkaniową, to wygląda ona w Polsce gorzej nawet niż za czasów PRL-u" - ocenił poseł.

Dodał, że w PRL-u Polskę stać było na to, żeby uruchomić program mieszkaniowy. "Dzisiaj jest tak, że blokowiska z czasów PRL-u są dla ludzi niedoścignionym marzeniem, żeby mieć tam dwu czy trzypokojowe mieszkanie, bo dla młodego pokolenia własny dach nad głową - na patologicznym, deweloperskim rynku - jest po prostu nieosiągalny" - powiedział.

Jego zdaniem, jedyne co młodym ludziom ma do zaoferowania minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk, to wzięcie kredytu, którego - jak powiedział Zandberg - nie będą mogli wziąć, bo nie mają zdolności kredytowej.

Więcej

Adrian Zandberg. Fot. PAP/Marcin Obara

Adrian Zandberg: nowy prezydent powinien wystąpić z propozycjami zmian traktatów UE

Kandydat stwierdził, że w Polsce funkcjonuje "biznes, który zarabia olbrzymie pieniądze na transferach gruntu od samorządu i ludzi, którzy są traktowani bez poszanowania godności". Dodał, że jest także państwo, które zawodzi na całej linii. "My w Polsce nie mamy sensownej polityki mieszkaniowej" - oświadczył.

Dodał, że rok temu, przed wyborami były duże nadzieje, że coś się zmieni w kwestii polityki mieszkaniowej. Jednak - jego zdaniem - to co robi polski rząd w tej sprawie jest "żartem".

"Nic się nie wydarzyło, jeżeli chodzi o pieniądze dla samorządu, żeby budować porządnej jakości budownictwo społeczne, jeżeli chodzi o remonty pustostanów, które są w wielu polskich miastach, gdzie mogłyby mieszkać tysiące rodzin w normalnych, porządnych, godnych warunkach i jeżeli chodzi o opanowanie patologii najmu krótkoterminowego, który niszczy centra miast" - powiedział polityk.

Podkreślił, że Polska potrzebuje prezydenta, który zmobilizuje rząd, żeby w końcu "wziął się do roboty" i zaczął robić to, co do niego należy. Wskazał, że rząd powinien rozwijać budownictwo społeczne, "budować na dużą skalę w mniejszych i większych miastach porządnej jakości, dobrze zaplanowane osiedla, a nie udawać przed światem, że rozwiązaniem problemu mieszkaniowego jest "gettoizacja"".

Przekonywał, że z budżetu państwa do samorządów "muszą pójść sensowne środki na budowę nowych osiedli mieszkaniowych".

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca. (PAP)

pm/ mrr/ ał/

Zobacz także

  • Fot. PAP/Piotr Polak, Przemysław Piątkowski,Marcin Bielecki, Marcin Gadomski

    Kandydaci na prezydenta nie będą prowadzić kampanii w sobotę, w dniu żałoby narodowej

  • Wybory prezydenckie (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Latarnik Wyborczy. Czy odpowiedzi kandydatów się pokrywają? [ANALIZA]

  • Banery wyborcze kandydatów na prezydenta. Fot. PAP/Andrzej Jackowski

    Wpłaty na kampanie prezydenckie. Kto cieszy się największym wsparciem?

  • Kandydat partii Razem na prezydenta Adrian Zandberg. Fot. PAP/	Marian Zubrzycki

    Adrian Zandberg: proponuję podniesienie nakładów na służbę zdrowia do 8 proc. PKB

Serwisy ogólnodostępne PAP