Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad kolejną nowelizacją ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Przepisy mają ułatwić stosowanie art. 21 ustawy.
"Wśród planowanych zmian jest wprowadzenie obowiązku składania oświadczeń o niekaralności przez rodziców biorących udział np. w wycieczkach z udziałem dzieci oraz przez cudzoziemców dopuszczonych do pracy z dziećmi - pod odpowiedzialnością karną" - poinformował w środę Mateusz Korzeniowski z departamentu spraw rodzinnych i nieletnich MS w czasie posiedzenia sejmowej komisji do spraw dzieci i młodzieży.
Chodzi nie o zaświadczenie z KRK, ale o oświadczenie przygotowane i podpisane przez rodzica pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Korzeniowski zwrócił uwagę, że "sporo osób, zwłaszcza z takich krajów jak Białoruś czy Federacja Rosyjska, ma problem z uzyskaniem w swoim kraju na czas zaświadczenia o niekaralności".
Art. 21 ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, w obecnym brzmieniu, mówi, że przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi na pracodawcy lub innym organizatorze takiej działalności oraz na osobie, z którą ma być nawiązany stosunek pracy lub która ma być dopuszczona do takiej działalności, ciążą określone obowiązki.
Obecne przepisy przewidują jednokrotną weryfikację osoby, przed nawiązaniem stosunku pracy lub przed dopuszczeniem do działalności.
System śledzenia losów dziecka skrzywdzonego
W czasie posiedzenia komisji Korzeniowski poinformował również, że 13 listopada zaplanowane jest międzyresortowe spotkanie dotyczące stworzenia systemu teleinformatycznego, który będzie śledził losy dziecka skrzywdzonego przez rodziców czy opiekunów.
"Chcemy, żeby wszystkie podmioty lecznicze, edukacyjne i sądy, m.in. kuratorzy sądowi i pracownicy pomocy społecznej mieli dostęp do jednolitego systemu, który będzie gromadził dane na temat takich dzieci. Często bowiem osoby, które krzywdzą najmłodszych uciekają systemowi przeprowadzając się w inne miejsce i wówczas całą procedurę związaną z poszukiwaniem dziecka trzeba rozpoczynać na nowo. Tymczasem, w nowym miejscu zamieszkania takie osoby w pierwszym rzędzie zgłaszają się do szkoły albo pomocy społecznej. Dzięki takiemu systemowi łatwiej będzie pomóc skrzywdzonemu dziecku" - powiedział Korzeniowski.
W czasie posiedzenia komisji dyskutowano również nad możliwością ochrony dzieci w świecie cyfrowym.
Dyrektor Departamentu Porządku Publicznego w MSWiA Agata Furgała poinformowała, że Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości w pierwszych dwóch latach funkcjonowania w wyniku akcji skierowanych przeciwko sprawcom przestępstw o charakterze seksualnym prowadzonych na terenie kraju dokonali łącznie blisko pięciuset przeszukań, 283 osobom postawiono zarzuty popełnienia przestępstwa, w 119 przypadkach sąd na wniosek Prokuratury zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
W toku tylko pięciu akcji dokonano zabezpieczeń ponad miliona ośmiuset plików z nielegalnymi treściami" - powiedziała Furgała.(PAP)
mgw/ mark/ aba/ mar/