Żegnamy żurawie. Ponownie zobaczymy je za pięć miesięcy [NASZE WIDEO]

2023-11-06 11:46 aktualizacja: 2023-11-06, 16:51
Żurawie w Parku Narodowym Ujście Warty. Fot. PAP/Lech Muszyński
Żurawie w Parku Narodowym Ujście Warty. Fot. PAP/Lech Muszyński
Żurawie odlatują na zimowiska. Przystankiem w drodze na zachód i południe Europy jest Park Narodowy Ujście Warty w Lubuskiem. Tam żerują i odpoczywają przed dalszą podróżą. Przyrodnicy naliczyli 7500 osobników.

Żurawie to jeden z wielu gatunków migrujących ptaków, które cyklicznie odwiedzają ten park i są monitorowane przez przyrodników.  

“We wczorajszym liczeniu zaobserwowaliśmy ponad 7,5 tys. żurawi, natomiast 2 tygodnie temu było ich ponad 19 tys. Widać, że powoli zaczynają Polskę opuszczać” - powiedziała Olga Betańska specjalistka do spraw edukacji w Parku Narodowym Ujście Warty. 

Jednak jest możliwe, że nie wszystkie to zrobią. Jak wytłumaczyła Olga Betańska w ostatnich latach z powodu łagodnych zim, część ptaków zostaje w Polsce i są w stanie tutaj przetrwać zimę. Powroty następują najczęściej od połowy lutego do połowy marca. To jedne z pierwszych ptaków, które zlatują do Polski. 

Park Narodowy Ujście Warty o tej porze roku jest dla żurawi miejscem odpoczynku i przystankiem na trasie migracji na zachód i południe Europy. Żurawie nocują na rozlewiskach. O świcie odwiedzają okolicę, by zdobyć pożywienie i wracają na noclegowisko. Kiedy robi się zimniej lecą dalej. 

Żuraw to duży ptak występujący w Europie i Azji. Osiąga wysokość około 130 cm, a rozpiętość jego skrzydeł może sięgać 2,2 metra przy wadze 5-6 kg. Zamieszkuje głównie tereny podmokłe, okolice jezior i starorzeczy. Najczęściej polskie żurawie zimują na Półwyspie Iberyjskim, a przy srogiej zimie - w Afryce Północnej. 

“Jakiś czas temu były to ptaki niedostępne i stroniące od człowieka. Natomiast teraz trochę się do ludzi przyzwyczaiły, można nieco bliżej podejść i łatwiej jest żurawie obserwować” - opowiedziała Betańska. “Oczywiście nie polecamy podchodzić zbyt blisko, bo się płoszą, co jest dla nich niekorzystne” - dodała.(PAP)

Autor: Paweł Stępniewski