"Jak można złożyć taką ofertę: 'oto nasza inicjatywa (pokojowa)', nie pytając nas o zdanie?" - oznajmił Zełenski.
Brazylijski prezydent Luiz Inacio Lula da Silva, który już wcześniej występował z inicjatywami pokojowymi, w maju ogłosił z Chinami wspólny plan pokojowy dla Ukrainy, który zakłada m.in. zamrożenie obecnej linii frontu, dopuszczenie większej ilości pomocy humanitarnej na okupowane terytoria i organizację szczytu pokojowego z udziałem obu stron konfliktu - Rosji i Ukrainy - oraz mediatorów.
5 września rosyjski dyktator Władimir Putin oświadczył na forum gospodarczym we Władywostoku, że Chiny, Indie i Brazylia mogłyby być mediatorami w rozmowach między Rosją i Ukrainą.
Według Putina podstawą rozmów mogłoby być wstępne porozumienie między Rosją i Ukrainą osiągnięte w Stambule w pierwszych tygodniach wojny w 2022 roku, które nigdy nie zostało zrealizowane.
W marcu 2022 roku negocjatorzy w Stambule wydali komunikat, zgodnie z którym Ukraina miałaby zostać państwem neutralnym z ograniczonymi siłami zbrojnymi, zaś jej bezpieczeństwo miałyby gwarantować Rosja i kraje zachodnie, w tym USA i Wielka Brytania.(PAP)
fit/ akl/ know/