O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zełenski: utworzymy mechanizm przekazywania żywności do Syrii

Poleciłem rządowi Ukrainy utworzenie mechanizmu przekazywania żywności do Syrii - ogłosił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, cytowany w niedzielę przez agencję Reutera.

Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/FREDRIK SANDBERG
Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/FREDRIK SANDBERG

Dodał, że "im spokojniejsza sytuacja panuje w innych częściach świata, tym świat aktywniej może pomagać Ukrainie w osiągnięciu pokoju".

"Jesteśmy gotowi pomóc Syrii w uniknięciu kryzysu żywnościowego, szczególnie w ramach programu "Zboże z Ukrainy". Poleciłem rządowi utworzenie mechanizmu dostaw żywności we współpracy z organizacjami międzynarodowymi i partnerami" - oznajmił prezydent Ukrainy.

Ukraina jest jednym z największych na świecie eksporterów zbóż i nasion oleistych. Kraj eksportuje pszenicę i kukurydzę do państw Bliskiego Wschodu, ale nie do Syrii - przypomniał Reuters.

Więcej

Zboże (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Alena Solomonova

Rosja wstrzymała dostawy zboża do Syrii. Ukraina zadeklarowała możliwość eksportu

Syria importowała żywność z Rosji w czasach rządów Baszara al-Asada, ale dostawy pszenicy z tego kraju zostały zawieszone ze względu na niepewność i opóźnienia w płatnościach - dodała agencja, powołując się na źródła rosyjskie i syryjskie.

Na skutek błyskawicznej, trwającej zaledwie 11 dni ofensywy koalicja rebeliantów pod przywództwem ugrupowania Hajat Tahrir asz-Szam (HTS) obaliła 8 grudnia Asada, który uciekł wraz z rodziną do Rosji. Premierem rządu przejściowego został Mohamed al-Baszir. (PAP)

jbw/ szm/ ał/

Zobacz także

  • Donald Trump i Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS/POOL/TERESA SUAREZ

    Trump krytykuje Zełenskiego po jego słowach ws. Krymu. "Utrudnia zakończenie wojny" [WIDEO]

  • Wołodymyr Zełenski, fot. PAP/EPA/STRINGER

    Zełenski o zawieszeniu broni. "Jest szansa, by zmusić Rosję"

  • Emmanuel Macron, fot. PAP/EPA/YOAN VALAT / POOL

    Macron: Rosja pokazuje, że chce wojny

  • Wołodymyr Zełenski, fot. PAP/EPA/STRINGER

    Prezydent Ukrainy przybył do Paryża. Jutro kolejny szczyt ws. sytuacji w Ukrainie i bezpieczeństwa w Europie

Serwisy ogólnodostępne PAP