Zmarł Waldemar Wiśniewski - dziennikarz, publicysta i reportażysta TVP

2024-05-03 12:56 aktualizacja: 2024-05-03, 20:12
Znicz (zdjęcie ilustracyjne), fot. PAP/Darek Delmanowicz
Znicz (zdjęcie ilustracyjne), fot. PAP/Darek Delmanowicz
W wieku 69 lat zmarł w Łodzi dziennikarz, publicysta i reportażysta Telewizji Polskiej Waldemar Wiśniewski. Od 35 lat pracował w TVP Łódź. Przez wiele lat zasiadał w Zarządzie Głównym i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, był wiceprezesem łódzkiego Zarządu SDP.

O śmierci Wiśniewskiego poinformował w piątek PAP syn zmarłego, Bartosz.

Waldemar Wiśniewski urodził się 28 kwietnia 1955 roku. Był absolwentem pedagogiki Uniwersytetu Łódzkiego, uczniem legendarnego profesora Aleksandra Kamińskiego, współtwórcy Szarych Szeregów, który zaproponował mu pracę asystenta.

"Waldek wybrał jednak dziennikarstwo. Jego praca w TVP Łódź to wiele programów i cykli, gdzie przypomniał ludzi i wydarzenia, których nie chciano pamiętać lub celowo pomijano Dotyczyło to pokolenia II wojny światowej, walki z komunizmem czy pokolenia Solidarności" – powiedział PAP prezes łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Zbigniew Natkański, współpracownik zmarłego z TVP Łódź.

"To był dziennikarz twardy, dążący do celu. Konsekwentny do bólu. Miał zawodowe wyczucie, umiał rozmawiać z ludźmi i - jak to się mówi - tematy go się trzymały. Był reportażystą z krwi i kości" - dodał sekretarz generalny SDP Hubert Bekrycht pracujący ze zmarłym w TVP Łódź.

W dorobku Wiśniewskiego jest m.in. napisana przez kilkunastu polskich reportażystów książka "Filmówka" pod redakcją Marka Millera o słynnej łódzkiej szkole artystycznej oraz publikacja "Kto tu wpuścił dziennikarzy" o strajku w stoczni gdańskiej wydana w podziemnym wydawnictwie NOWA w 1983 r. i 1985 r.

W latach 70. i 80. pracował w prasie branżowej, m.in. w tygodnikach zajmujących się gospodarką i przemysłem włókienniczym. Od 1989 r. był dziennikarzem TVP Łódź. Reporter, publicysta, twórca reportaży, autor wielu programów, m.in. o tematyce historycznej. Współpracował m.in. z Ekspresem Reporterów TVP.

Jednym z programów, który współtworzył z Romanem Graczykiem (przy współpracy ze Zbigniewem Natkańskim), był często nagradzany cykl dla TV Polonia pod tytułem "Świadkowie Nieznanych Historii". W TVP był autorem setek reportaży, w tym kilkudziesięciu prezentowanych na antenie ogólnopolskiej. Był wielokrotnie wyróżniany nagrodami dziennikarskimi.

W 2022 r. wręczono mu Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę. (PAP)

nl/