KE uznała za niezgodne z unijnym prawem porozumienia zawarte pomiędzy obiema firmami, które obowiązywały w latach 2008-2021 (w 2023 r. Ahlers ogłosiła upadłość). Umowy te miały chronić Ahlers przed konkurencją w krajach, w których posiadała ona licencję na sprzedaż odzieży marki Pierre Cardin.
Miało to na celu uniemożliwienie innym licencjobiorcom Pierre Cardin sprzedaż odzieży tej marki poza ich licencjonowanymi terytoriami, a także detalistom oferującym niskie ceny. W efekcie Ahlers zyskiwał specjalną ochronę na rynkach.
Chodzi o to, że handlowcy na europejskim jednolitym rynku - jak wyjaśniła KE w komunikacie - próbują nabywać produkty na rynkach, gdzie ceny są niższe i handlować nimi na rynkach, gdzie ceny są wyższe. Zwykle prowadzi to do obniżek cen w krajach, gdzie ceny są wyższe.
Ograniczenia takiego handlu równoległego mogą prowadzić do izolacji rynku krajowego, w wyniku czego producent lub dostawca może pobierać wyższe ceny ze szkodą dla konsumentów. Mogą również prowadzić do mniejszej różnorodności produktów. "Dlatego ograniczenia handlu równoległego stanowią bariery pozaregulacyjne dla lepszego funkcjonowania jednolitego rynku i należą do najpoważniejszych ograniczeń konkurencji" - podkreśliła KE.
KE poinformowała, że każda osoba lub firma dotknięta tymi praktykami może wnieść sprawę do sądów państw członkowskich i domagać się odszkodowania. (PAP)
mce/ mal/ grg/