O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Znikająca przesłanka. Dlaczego "tożsamość płciowa" zniknęła z reformy kodeksu karnego?

Ministerstwo sprawiedliwości usunęło przesłankę tożsamości płciowej z projektu nowelizacji przepisów o przestępstwach z nienawiści. Tłumaczy, że osoby transpłciowe będą miały wystarczającą ochronę dzięki innym zmianom w zapisach - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Osoba trzymająca flagę  z barwami reprezentującymi transpłciowość. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON
Osoba trzymająca flagę z barwami reprezentującymi transpłciowość. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Gazeta przypomina, że w marcu resort sprawiedliwości upublicznił projekt nowelizacji kodeksu karnego. Zmienić miały się przepisy przewidujące odpowiedzialność karną za przestępstwa motywowane uprzedzeniami: stosowanie przemocy lub groźby (art. 119), publiczne znieważenie lub naruszenie nietykalności cielesnej (art. 257), nawoływanie do nienawiści (art. 256). Obecnie można na ich podstawie karać sprawców dopuszczających się przestępstw m.in. ze względu na czyjąś przynależność narodową, etniczną, rasową czy wyznaniową - wskazuje "GW".

Podkreśla, że ministerstwo chciało dopisać do przepisów pięć kolejnych przesłanek, obejmując ochroną także osoby atakowane z powodu niepełnosprawności, wieku, płci, orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej. Ta ostatnia przesłanka została jednak właśnie z projektu wykreślona - zauważa "Wyborcza".

Według rozmówcy „GW” z Lewicy, obiekcje miał PSL. Ludowcy zaprzeczają. W ocenie ministry ds. równości Katarzyny Kotuli projekt po zmianach nadal będzie chronić osoby transpłciowe.

Gazeta podaje, że w toku konsultacji zgłaszane były zastrzeżenia do przesłanki "tożsamości płciowej", gdyż pojęcie wywołuje wątpliwości interpretacyjne. Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się w sprawie przesłanki do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, która planuje wydać opinię w listopadzie - pisze dziennik. (PAP)

kmz/ lm/kgr/

Zobacz także

  • Minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Ruszają prace komisji do spraw wyjaśnienia "mechanizmów represji wobec społeczeństwa obywatelskiego w latach 2015-2023"

  • Poseł PiS Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w Sejmie w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Kmieciński

    Ziobro: decyzja o zawieszeniu prok. Ostrowskiego "wyrazem strachu i desperacji"

  • Donald Tusk Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Szef rządu: każdy, kto gości w Polsce i w sposób brutalny narusza prawo, będzie deportowany

  • Siedziba Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada

    Areszt elektroniczny jako nowy środek zapobiegawczy. Projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego

Serwisy ogólnodostępne PAP