Zniszczyli chanukowy świecznik i spalili flagę Izraela. Jest decyzja sądu

2023-12-20 13:18 aktualizacja: 2023-12-20, 15:58
Zatrzymanie jednego z podejrzanych Fot. KMP Wrocław
Zatrzymanie jednego z podejrzanych Fot. KMP Wrocław
Sąd rodzinny zajmie się sprawą pięciu nastolatków, którzy 14 grudnia w centrum Wrocławia zniszczyli chanukowy świecznik i spalili flagę Izraela.

W czwartek, w ubiegłym tygodniu przy ul. Oławskiej grupa pięciu osób podpaliła flagę Izraela i zniszczyła świecznik chanukowy stojący na deptaku. Wszystko zarejestrowały kamery monitoringu, zdarzenie zostało też nagrane telefonem przez jednego z uczestników zajścia. W piątek, 15 grudnia, policja zatrzymała w tej sprawie czterech nastolatków.

Rzeczniczka Sądu Okręgowego we Wrocławiu sędzia Sylwia Jastrzemska poinformowała w środę, że do jednego z sądów rejonowych we Wrocławiu wpłynęły protokoły z zatrzymań czterech osób nieletnich w wieku 14-15 lat.

„Te protokoły wypłynęły do wydziału rodzinnego; zatrzymani będą traktowani tak jak osoby nieletnie, czyli nie będzie się toczyło wobec nich postępowanie karne, tylko postępowanie w wydziale rodzinnym” – wyjaśniła sędzia Jastrzemska.

Dodała, że sąd zlecił już kuratorom sądowym przeprowadzenie wywiadów w środowiskach zatrzymanych nastolatków, co - jak mówiła sędzia - jest procedurą standardową. „To co jest zarzucane tym nastolatkom wypełnia kwalifikacje czynów karalnych, począwszy od naruszenia uczuć religijnych, skończywszy na propagowaniu ideologii, która może prowokować do użycia przemocy” – powiedziała sędzia.

Dodała, że sąd czeka na materiały dowodowe z policji. „Jeśli materiał dowodowy wskaże, że nieletni dopuścili jest tych czynów, to z pewnością tego rodzaju zachowanie należy szczególnie potępić” – podkreśliła sędzia.

Sędzia Jastrzemska powiedziała, że sąd rodzinny w przypadku nieletnich nie stosuje przepisów karnych.

„Sąd kieruje się tu ustawą o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Ta ustawa przewiduje, że obowiązkiem sądu rodzinnego jest przede wszystkim próba wychowania takich osób (…) sąd rodzinny nie wymierza kary, tylko stosuje środki wychowawcze, ewentualnie poprawcze” – mówiła sędzia.

Dodała, że środki wychowawcze to m.in. upomnienie, zobowiązanie do określonego zachowania czy nadzór rodziców i kuratora. „Są też środki wychowawcze o charakterze izolacyjnym, czyli umieszczeni w ośrodkach” – mówiła sędzia Jastrzemska.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

mar/