O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Żona obrońcy Mariupola uciekła spod okupacji, by ratować męża z niewoli [NASZE WIDEO]

W 2022 roku po miesiącu zaciętych walk w Mariupolu żołnierz ukraińskiej piechoty morskiej Maksym Skutelnyk trafił do rosyjskiej niewoli. Kiedy jego żona Ilona dowiedziała się o tym, odważyła się na ucieczkę z okupowanego miasta na terytorium kontrolowane przez Kijów. Teraz nieustannie walczy o uwolnienie męża i jego towarzyszy broni.

Na zdjęciu Ilona Skutelnyk z synem na akcji
Na zdjęciu Ilona Skutelnyk z synem na akcji

28-letni dziś starszy marynarz Skutelnyk służył w 501. batalionie 36. brygady ukraińskich marines. Od dwóch lat jego żona nie ma o nim żadnych wiadomości.

Kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja Ilona Skutelnyk razem z rocznym synem mieszkała w rodzinnym Berdiańsku, na południowym wschodzie Ukrainy. Jej mąż trzy miesiące przed pełnowymiarową inwazją stacjonował w rejonie miejscowości Szyrokyne, później został przerzucony w pobliże Mariupola. Berdiańsk i Mariupol leżą nad Morzem Azowskim.

"Mąż powiedział mi tydzień wcześniej, że wybuchnie wojna. Nie uwierzyłam mu. Roześmiałam się i powiedziałam, że nie może być wojny. Ale uprzedził mnie, że jeśli coś się zacznie, powinnam spakować rzeczy i jak najszybciej opuścić miasto" - powiedziała Ilona w rozmowie z PAP.

Kobieta z rocznym synem stała się zakładnikiem sytuacji. Kilka dni po rozpoczęciu wojny zdecydowała się wyjechać z Berdiańska na wieś, gdzie miało być bezpieczniej. Jednak wioska, do której pojechała, znalazła się pod rosyjską okupacją jeszcze wcześniej niż Berdiańsk.

"Już 2 marca 2022 roku wioska została zajęta, przybyło tam ponad 100 jednostek sprzętu wojskowego wroga. W ciągu dnia siedzieliśmy w piwnicy, w nocy spaliśmy przy huku ostrzałów z Gradów (wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - PAP). To było straszne" - opowiada Ilona Skutelnyk.

Kobieta przez następny miesiąc usiłowała nawiązać kontakt z mężem, obawiając się nie tylko o jego życie, ale także o swoje własne, ponieważ rosyjskie wojsko poszukiwało rodzin ukraińskich żołnierzy. Ilona dowiedziała się, że mąż trafił do niewoli 4 kwietnia 2022 roku. Wtedy zdecydowała się na ucieczkę na terytorium kontrolowane przez Kijów.

"Przez bardzo długi czas miałam wątpliwości, czy wyjeżdżać. Wtedy rosyjscy okupanci zaczęli bombardować stacje kolejowe. Wiedziałam, że w drodze może być niespokojnie" - wspomina. "Miałam wielkie szczęście, bo miałam wokół siebie bliskich ludzi, którzy pomogli mi wyjechać. Przeszliśmy 17 punktów kontrolnych. Wiedziałam, że do tego czasu oni (Rosjanie) mieli informacje, kto jest w wojsku, pytali o żony wojskowych. Martwiłam się przez całą drogę. Nie wiedziałam, co powiedzieć, gdy zapytają mnie, gdzie jest mój mąż" - dzieli się wspomnieniami Ilona.

Istnieje oficjalne powiadomienie, że Maksym Skutelnyk został wzięty do rosyjskiej niewoli. Co tydzień jego żona odwiedza urząd zajmujący się wymianą jeńców. "Każdego tygodnia chodzę z innymi żonami na demonstrację, aby wspierać jeńców wojennych. Bo jeśli my nie będziemy pamiętać o naszych bliskich i przypominać Ukrainie i społeczeństwu, że trzeba ich ratować, to nikt inny tego nie zrobi" - podkreśla kobieta.

"Jestem bardzo wdzięczna ludziom, którzy demonstrują za granicą broniąc Ukrainy. Chciałabym, aby nadal wspierali nas, zwłaszcza jeśli chodzi o jeńców wojennych i wojnę w Ukrainie" - powiedziała Ilona.

Niedawno ukraiński sztab koordynacyjny ds. wymiany jeńców wojennych poinformował, że w rosyjskiej niewoli przebywa ponad 8 tys. obywateli Ukrainy. Wśród nich są zarówno wojskowi, jak i cywile. Rosjanie przetrzymują także ponad 900 obrońców Mariupola z brygady Azow, która wsławiła się w 2022 roku obroną zakładów metalurgicznych Azowstal w tym mieście; jej żołnierze do niedawna nie byli przekazywani do wymiany.

Z Kijowa Iryna Hirnyk (PAP)

Zobacz także

  • Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Fot. PAP/EPA/TATYANA MAKEYEVA / POOL

    Ławrow chwali Trumpa. "Jedyny przywódca, który to dostrzegł"

  • Flaga rosyjska. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
    Specjalnie dla PAP

    Ekspert: Rosjanie pomiatają ekipą Trumpa, ustawiają ich jak pionki na szachownicy

  • Donald Trump i Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS/POOL MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN POOL

    Zakończyła się rozmowa Trumpa z Putinem. Co ustalono? [WIDEO]

  • Donald Trump. Fot. EPA/YURI GRIPAS / POOL

    Trump: mieliśmy dobre rozmowy z Rosją i Ukrainą, ale o rozejm nie będzie łatwo

Serwisy ogólnodostępne PAP