Szwedzki dziennikarz aresztowany w Turcji. Sąd nie zgodził się na uwolnienie mężczyzny, który miał znieważyć Erdogana
Sąd w Ankarze odrzucił w środę odwołanie od postanowienia o aresztowaniu szwedzkiego dziennikarza Joakima Medina - poinformowała turecka organizacja Media and Law Studies Association (MLSA), która występuje w jego imieniu.

Medin, pracujący jako freelancer dla ukazującej się w Sztokholmie lewicowej gazety "ETC", został zatrzymany 27 marca zaraz po wylądowaniu na lotnisku w Stambule. Dziennikarzowi postawiono zarzut przynależności do organizacji terrorystycznej i znieważenia prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Temu zaprzecza zarówno Medin, jak i redakcja "ETC".
Według organizacji MLSA, sąd odrzucając apelację, stwierdził że "nakaz aresztowania nie zawiera niczego niezgodnego z prawem, nie pojawiły się żadne okoliczności na korzyść podejrzanego, a powody zatrzymania nadal obowiązują". Jak przekazano, MLSA zamierza jeszcze wnieść apelację do sądu wyższej instancji.
Jak podała "ETC", Medin przebywa w więzieniu o podwyższonym rygorze Marmara w Silivri pod Stambułem, tym samym co aresztowany pod zarzutem korupcji burmistrz Stambulu Ekrem Imamoglu. Szwed zamierzał w Turcji relacjonować protesty przeciwko zatrzymaniu tego krytyka polityki Erdogana.
Strona turecka utrzymuje, że Medin miał związek z powieszeniem kukły przypominającej Erdogana w Sztokholmie w czasie antytureckiego protestu w styczniu 2023 r. w trakcie procesu wejścia Szwecji do NATO. Akceptację szwedzkiego wniosku do Sojuszu opóźniał rząd w Ankarze, oskarżając Sztokholm o przyznawanie azylu Kurdom oraz przeciwnikom politycznym Erdogana. Wielu z nich w Turcji uważanych jest za terrorystów. Po negocjacjach z Turcją Szwecja ostatecznie zaostrzyła przepisy, rozszerzając definicję członkostwa w grupie terrorystycznej.
Redakcja "ETC" uważa, że Medin, który jest autorem krytycznych wobec polityki Erdogana artykułów, a także książki "Ślad kurdyjski, Szwecja, Turcja i cena za członkostwo w NATO", jedynie wykonuje swoje obowiązki zawodowe. W ubiegłym tygodniu w Brukseli sprawę Medina w rozmowie ze swoim odpowiednikiem z Turcji podniosła szefowa szwedzkiej dyplomacji Maria Malmer Stenergard.
Demonstrację przed turecką ambasadą w Sztokholmie zapowiedziały szwedzkie stowarzyszenia dziennikarskie. Szefem lokalnego oddziału jednego z nich jest Medin.
Z apelem o uwolnienie reportera zwróciła się jego spodziewająca się dziecka żona.
Daniel Zyśk(PAP)
zys/ mal/ sma/