O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Źródło USA: Ukraina gotowa w 90 proc. na porozumienie pokojowe. Wszystko zależy od Rosji

Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow powiedział władzom USA, że Kijów jest w 90 proc. gotowy na to, aby przystać na warunki porozumienia pokojowego zaproponowane przez Waszyngton, lecz wszystko zależy teraz od Rosji - przekazał dziennik "New York Post", cytując źródło w amerykańskiej administracji.

Wołodymyr Zełenski, Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/TERESA SUAREZ/MAXIM SHIPENKOV
Wołodymyr Zełenski, Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/TERESA SUAREZ/MAXIM SHIPENKOV

"W najbliższym tygodniu w Londynie chcemy podjąć decyzję o pełnym i kompleksowym zawieszeniu broni" - przyznał w piątek w rozmowie z "New York Post" amerykański urzędnik, pragnący zachować anonimowość. "Zamiarem jest zatem przeprowadzenie rozmów z Rosjanami, a następnie oznajmienie (im): 'OK, to jest wasza najlepsza i ostateczna oferta', aby dowiedzieć się, na jakim etapie są obie strony (konfliktu)" - wyjaśnił.

Przedstawiciel władz USA poinformował, że większość zastrzeżeń Ukrainy wobec planu pokojowego dotyczy sposobu wytyczenia linii zawieszenia broni. "Myślę, że część ich obaw dotyczy ziemi, tego, co nazywają 'de iure' i 'de facto'. 'De facto' oznacza, że ​​uznajemy, że Rosjanie okupują tę ziemię, ale nie mówimy, że Ukraina odda ją na zawsze. 'De iure' oznacza, że uznajemy, że Rosjanie przejmują tę ziemię i nigdy jej już (Kijów) nie odzyska" - wyjaśnił rozmówca dziennika.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił, że jego kraj nigdy nie uzna terytoriów okupowanych przez Rosję za należące do Moskwy - przypomniał "New York Post". Zełenski zasygnalizował jednak chęć zamrożenia walk na obecnej linii frontu. Gdyby do tego doszło, Rosja okupowałaby po zawieszeniu broni około 20 proc. terytorium Ukrainy.

Delegacja USA przedstawiła w czwartek w Paryżu przedstawicielom Ukrainy, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec propozycję dotyczącą zakończenia wojny na Ukrainie. Agencja Bloomberga podała w piątek, powołując się na anonimowe źródła, że amerykański plan opiera się na zamrożeniu wojny i złagodzeniu sankcji przeciwko Rosji, jeśli rozejm okazałby się trwały. Wykluczone miałoby być również przyjęcie Ukrainy do NATO. (PAP)

jbw/ szm/kgr/

Zobacz także

  • Siergiej Riabkow, wiceminister spraw zagranicznych Rosji Fot. PAP/EPA/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO
    Siergiej Riabkow, wiceminister spraw zagranicznych Rosji Fot. PAP/EPA/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO

    Kiedy nowa runda rozmów z USA? Wiceszef rosyjskiego MSZ wskazał termin

  • Rzecznik Kremla Dimitrij Pieskow. Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
    Rzecznik Kremla Dimitrij Pieskow. Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

    Rozmowy w Miami bez przełomu? Rzecznik Kremla zabrał głos

  • Steve Witkoff i Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/MARKUS SCHREIBER
    Steve Witkoff i Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/MARKUS SCHREIBER

    Rozmowy delegacji Ukrainy i USA na Florydzie „produktywne i konstruktywne”

  • Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/SEM VAN DER WAL
    Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/SEM VAN DER WAL

    „Zespół negocjacyjny pracuje na Florydzie”. Zełeński o rozmowach w USA

Serwisy ogólnodostępne PAP