Zwolniono dowódczynię amerykańskiej bazy na Grenlandii. Miała krytykować Vance'a
Amerykańskie siły zbrojne zwolniły dowódczynię bazy wojskowej Pituffik na Grenlandii. Według mediów płk Susannah Meyers miała rozesłać do współpracowników e-maila zawierającego krytyczne komentarze pod adresem wiceprezydenta J.D. Vance'a, który odwiedził stacjonujących na wyspie żołnierzy.

Dowództwo wojskowych operacji kosmicznych USA wskazało w komunikacie jako powód tej decyzji utratę zaufania do zdolności przywódczych Meyers. "Od dowódców oczekuje się przestrzegania najwyższych standardów, zwłaszcza w odniesieniu do zachowania bezstronności w wykonywaniu swoich obowiązków" - podkreślono.
Według źródeł amerykańskiego branżowego portalu Military.com, na które powołują się duńskie media, Meyers miała zachować się niewłaściwie, rozsyłając po wizycie Vance'a z 28 marca e-maila do swoich podwładnych oraz zatrudnionych w bazie Duńczyków, Grenlandczyków i Kanadyjczyków.
Dowódczyni miała zdystansować się w tej wiadomości od słów Vance'a, który w bazie Pituffik ostro skrytykował władze Danii za brak inwestycji wojskowych na Grenlandii. "Nie twierdzę, że rozumiem obecną sytuację polityczną, ale wiem, że obawy rządu USA, o których mówił wiceprezydent Vance, nie odzwierciedlają poglądów zwolenników bazy Pituffik" - napisała Meyers. Zapewniła, że dopóki będzie szefować tej jednostce, "wszystkie nasze (amerykańskie, duńskie, grenlandzkie, kanadyjskie - PAP) flagi będą tam dumnie powiewać".
Vance podczas swojej wizyty w bazie Pituffik zjadł z żołnierzami lunch, a także wygłosił przemówienie, transmitowane na żywo przez media. Wiceprezydent USA oznajmił, że Dania nie nadała Grenlandii odpowiedniego priorytetu i zwrócił uwagę, że tym terytorium zainteresowane są Rosja i Chiny. "Dlatego ważne jest, aby Stany Zjednoczone przejęły inicjatywę w Arktyce. W przeciwnym razie inne kraje wypełnią luki, a my pozostaniemy w tyle" - podkreślił.
Baza Pituffik powstała w 1952 r., na mocy duńsko-amerykańskiej umowy obronnej, w północno-zachodniej części Grenlandii, nad Morzem Baffina. Początkowo było to lotnisko dla sił powietrznych pod nazwą Thule. W następnych latach baza, wyposażona w setki anten i radar, zaczęła monitorować ryzyko ewentualnego ataku rakietowego dokonanego przez Biegun Północny, np. z Rosji lub Chin. Jak podkreślają eksperci, odległość ta jest znacznie mniejsza, niż przez Europę i Atlantyk.
W 2023 r. baza zmieniła nazwę na Pituffik, a decyzją ministerstwa (departamentu) obrony USA przekształcono funkcję obiektu z lotniczego na kosmiczny. Rolą stacjonujących tam sił kosmicznych jest analiza przestrzeni kosmicznej oraz ostrzeganie przed rakietami batalistycznymi. Według mediów obecnie w bazie przebywa około 150 żołnierzy. Kilkaset pozostałych osób to personel pomocniczy. (PAP)
zys/ szm/ sma/