Zwrot w sejmiku małopolskim. PiS zmieni kandydata?

2024-07-04 17:48 aktualizacja: 2024-07-04, 19:29
Wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka. Fot. PAP/Art Service
Wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka. Fot. PAP/Art Service
Łukasz Smółka jest sondowany wewnątrz klubu radnych PiS, czy uzyska odpowiednie poparcie, by zostać nowym marszałkiem Małopolski. Jeśli tak, zastąpi Łukasza Kmitę, który już pięciokrotnie kandydował na to stanowisko i za każdym razem przegrywał – wynika z informacji PAP.

W czwartek wieczorem w Krakowie odbędzie się sesja nadzwyczajna Sejmiku Województwa Małopolskiego, podczas której radni podejmą kolejną, szóstą już, próbę wyboru marszałka województwa. Dotychczasowym kandydatem PiS rekomendowanym przez prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego był poseł, były wojewoda Łukasz Kmita. Według dotychczasowych zapowiedzi członków partii miał on być kandydatem także dzisiaj.

Według medialnych doniesień m.in. Wprost i Interii, które potwierdziła PAP, wszystko wskazuje na to, iż dojdzie do zmiany kandydata.

„Generalnie Kmita chce sprawdzić, czy radni w Małopolsce sprzeciwiają się konkretnie jego kandydaturze na marszałka, czy chodzi wyłącznie o to, że jako kandydat wystawiony nie został (obecny marszałek) Witold Kozłowski” – powiedział PAP jeden z polityków PiS.

Według źródeł PAP, w środę wieczorem odbyła się rozmowa Kmity z prezesem PiS Jarosławem Kaczyński i to wówczas przedstawił on swoją propozycję, by wystawić Smółkę.

„To była inicjatywa Kmity, by wysunąć kandydaturę Smółki” – przekazało źródło.

Według informacji PAP aktualnie trwa wewnętrzne sondowanie, czy kandydatura Smółki uzyska poparcie radnych PiS. Jeśli tak - zaznaczyło źródło - dojdzie do zamiany kandydata.

Początek czwartkowej sesji zaplanowano na godz. 18.

Kmita, mimo większości PiS w sejmiku małopolskim, podczas pięciu poprzednich głosowań nie uzyskiwał większości głosów potrzebnych do objęcia urzędu marszałka.

W związku z sytuacją w małopolskim sejmiku mówi się o podziale PiS w regionie. Według nieoficjalnych źródeł kandydaturze Kmity mają się sprzeciwiać radni skupieni wokół Witolda Kozłowskiego, a szerzej wokół europoseł Beaty Szydło i posła Andrzeja Adamczyka. Aby zdyscyplinować radnych, którzy mają być "buntownikami", władze centralne zawiesiły ich w prawach członków PiS. Łukasz Kmita został zaś przewodniczącym małopolskich struktury PiS, zajmując miejsce Andrzeja Adamczyka.

Jeżeli radni do 9 lipca nie wybiorą marszałka i zarządu województwa, to sejmik ulegnie rozwiązaniu, a premier zarządzi ponowne wybory do sejmiku małopolskiego. (PAP)

ep/