PZWL Wydawnictwo Lekarskie ma już 75 lat

2020-06-30 11:53 aktualizacja: 2020-06-30, 13:42
PZWL Wydawnictwo Lekarskie
PZWL Wydawnictwo Lekarskie
Wybitni naukowcy, rzetelna wiedza wspierająca profesjonalizm, tysiące tytułów i miliony sprzedanych egzemplarzy to wynik 75-letniej działalności PZWL.

Historia PZWL rozpoczęła się 75 lat temu, w czerwcu 1945 r., kiedy z inicjatywy prof. Stanisława Konopki w Ministerstwie Zdrowia został utworzony Wydział Naukowo-Wydawniczy. 1 kwietnia 1946 r. w jego miejsce powołano, pod wspólnym kierownictwem, Główną Bibliotekę Lekarską i Lekarski Instytut Naukowo-Wydawniczy. Głównym zadaniem tych instytucji była odbudowa polskiego zaplecza naukowo-wydawniczego w dziedzinie medycyny i nauk pokrewnych. Należy podkreślić, że było to nie lada wyzwanie, bo podczas II wojny światowej zniszczeniu uległo prawie 80% zbiorów. 

Kolejne lata intensywnej pracy prof. Konopki i jego współpracowników zaowocowały stworzeniem sieci bibliotek lekarskich na terenie całego kraju, zabezpieczeniem tysięcy zbiorów naukowych i księgozbiorów oraz wznowieniem działalności naukowo-wydawniczej w sektorze czasopism i książek medycznych. 

5 listopada 1949 r. na mocy zarządzenia ówczesnego ministra zdrowia – dr Tadeusza Michejdy, Lekarski Instytut Naukowo-Wydawniczy został przekształcony w samodzielny Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich (PZWL) i pod tą nazwą przez ponad 40 lat dbał o zapewnienie pokoleniom Polaków dostępu do rzetelnej wiedzy. Po przemianach ustrojowych, w 1993 r. państwowe przedsiębiorstwo przekształciło się w prywatną spółkę , która w 1998 r. stała się częścią Grupy PWN. Zmiany kapitałowe uwolniły nowy potencjał i wyznaczyły nowe standardy upowszechniania fachowej wiedzy medycznej, przy jednoczesnym poszanowaniu tradycji. 

Zakres działalności 

Publikacje PZWL towarzyszą zarówno studentom, rozpoczynającym swoją przygodę z medycyną, jak i profesjonalistom, rozwijającym wiedzę praktyczną. Oprócz książek, PZWL to także czasopisma, czyli dobrze znana „Położna. Nauka i Praktyka”, czy popularne serie, takie jak „Analiza Przypadków” oraz „W Gabinecie Lekarza Specjalisty”, tworzone przez najznakomitszych specjalistów w swoich dziedzinach i dostarczające najnowszej wiedzy z praktyki klinicznej. Wydawnictwo posiada również ofertę szkoleniowo-edukacyjną, w ramach której przygotowuje bezpłatne webinaria oraz akademie online dla środowiska medycznego, a jej uzupełnieniem są także portale internetowe dla profesjonalistów, takie jak nursing.com.pl, czy wirtualna biblioteka IBUK Libra, która udostępnia ponad 30 tysięcy publikacji online zarówno studentom uczelni medycznych, jak i kadrze naukowej. Czytelnia online IBUK Libra wspiera środowisko akademickie materiałami do nauki zdalnej, zapewniając streaming medycznych treści naukowych i zaawansowane narzędzie do pracy z tekstem. Platforma jest partnerem większości uczelni medycznych w Polsce i stała się nieocenionym wsparciem, gdy z dnia na dzień funkcjonowanie uniwersytetów i instytucji badawczych przeniosło się do przestrzeni wirtualnej. Należy dodać, że PZWL dba również o pacjentów i rodziców przygotowując dla nich wiarygodne poradniki. 

„W jubileuszowym roku 75-lecia czujemy się szczególnie odpowiedzialni za tradycję największego wydawcy medycznego, przekazującego całemu środowisku najbardziej wartościową literaturę naukową. Złote publikacje PZWL są obecne na stałe w świadomości pokoleń lekarzy, pielęgniarek oraz przedstawicieli zawodów medycznych jako pierwsze źródło wiedzy medycznej. 

Ostatnie lata były dla PZWL przełomowe i pozwoliły nam rozszerzyć obszary działalności. Obok aktywności wydawniczej, zostaliśmy uznanym organizatorem akademii oraz kongresów, a także wydawcą naukowych i specjalistycznych czasopism medycznych i raportów. Dla klientów biznesowych oraz instytucji związanych z rynkiem medycznym jesteśmy zaufanym partnerem usług wydawniczych i edukacyjnych. We wszystkich podejmowanych aktywnościach stawiamy czoła rozwojowi nauk medycznych, zmianom form kształcenia oraz innowacjom w zakresie wykonywania zawodów medycznych. Dzięki współpracy z najlepszymi specjalistami w niemal wszystkich dziedzinach medycyny nasze produkty i usługi wyróżniają się najwyższym poziomem jakości i wiarygodnością. Mamy nieoceniony przywilej pracy z wybitnymi polskimi lekarzami i naukowcami. Wspólnie z całym zespołem szczególne jubileuszowe podziękowania kierujemy właśnie do naszych autorów, prelegentów oraz redaktorów i tłumaczy. 

Tak szeroki zakres działań to powód do dumy i jednocześnie ogromne zobowiązanie oraz odpowiedzialność. Jestem przekonana, że przed nami kolejne, nowe rozdziały w dynamicznie zmieniającym się świecie medycyny”. 

Natalia Wojciechowska 

Prezes Zarządu PZWL 

Dorobek wydawniczy 

PZWL Wydawnictwo Lekarskie wydaje każdego roku ponad 100 nowych publikacji i do tej pory opublikowało już ponad 15 tysięcy tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym 320 mln egzemplarzy. Dorobek PZWL jest wynikiem zaangażowania kilku pokoleń wybitnych autorów i wydawców oraz współpracy z najważniejszymi instytucjami medycznymi, naukowymi i wydawniczymi w kraju i za granicą. Są wśród nich m.in.: Narodowy Instytut Onkologii, Narodowy Instytut Kardiologii, Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Matki Polki, Centrum Zdrowia Dziecka, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH oraz uczelnie medyczne, a także wydawnictwa zagraniczne: Masson z Francji, Georg Thieme Verlag, Springer-Verlag, Schattauer z Niemiec, McGraw-Hill i Lippincott Williams & Wilkins z USA oraz Blackwell Publishing i Oxford University Press z Wielkiej Brytanii. 

Złote tytuły PZWL 

Do najważniejszych tytułów PZWL należy przede wszystkim „Anatomia człowieka” Adama Bochenka i Michała Reichera. Jest to legendarny podręcznik, systematycznie wznawiany i aktualizowany od ponad 100 lat, z którego do dziś uczą się nowe pokolenia lekarzy. Łącznie książka ta ukazała się w 750 tys. egzemplarzy. Należy dodać, że „Anatomia człowieka” wraz z „Nauką o chorobach wewnętrznych” Witolda Orłowskiego zostały uznane w 2005 r. przez Stowarzyszenie Autorów Książek Medycznych, skupiające najznakomitsze autorytety w dziedzinie medycyny, za najlepsze książki medyczne XX w. 

Ponadczasowym bestsellerem oficyny jest również „Domowy poradnik medyczny”, napisany przez zespół autorów pod redakcją Kazimierza Janickiego, który sprzedał się w ponad 500 tysiącach egzemplarzy. 

75-lecie PZWL Wydawnictwa Lekarskiego – świętuj z nami! 

W ramach obchodów 75. rocznicy powstania naszego wydawnictwa przygotowaliśmy dla wszystkich naszych czytelników specjalną, jubileuszową ofertę, z którą można się zapoznać na stronie https://bit.ly/75-lat-pzwl oraz w naszych mediach społecznościowych, do czego serdecznie zachęcamy. 

PRZYDATNE LINKI: 

Strona akcji 75-lecia PZWL - https://bit.ly/75-lat-pzwl 

Facebook PZWL - https://bit.ly/Facebook-PZWL 

Czasopisma PZWL - https://bit.ly/Czasopisma-PZWL 

Bezpłatne webinary PZWL - https://bit.ly/Bezpłatne-Webinary-PZWL 

Portal Nursing.com.pl - https://bit.ly/Portal-Nursing-PZWL 

Czytelnia online IBUK Libra - https://bit.ly/Wirtualna-Biblioteka-iBUK-PZWL 

KONTAKT:

Jakub Strzeliński 

Koordynator Projektów Marketingowych PZWL 

tel.: 508204290 

e-mail: jakub.strzelinski@pwn.pl

Źródło informacji: PZWL Wydawnictwo Lekarskie

Źródło informacji: PZWL Wydawnictwo Lekarskie

PAP Mediaroom – Materiały partnerskie i zlecone