W spotkaniu weźmie udział ok. 200 panelistów ze wszystkich państw członkowskich, w różnym wieku i o różnym pochodzeniu. Przyjmą oni własne zalecenia dotyczące przyszłości Europy.
Zarząd konferencji podkreśla, że ze względu na zmieniającą się sytuację COVID-19, sesja będzie zorganizowana z pełnym poszanowaniem środków ochrony zdrowia obowiązujących we Florencji we Włoszech oraz z urządzeniami hybrydowymi umożliwiającymi zdalne połączenie, by wszyscy mogli uczestniczyć w dyskusji.
Paneliści będą bazować na swoich wcześniejszych pracach z dwóch sesji, które odbyły się w Strasburgu w dniach 24-26 września i online w dniach 12-14 listopada. Skupiły się one na tematach: zapewnienia praw i niedyskryminacji, ochrony demokracji i praworządności, reform UE, budowania tożsamości europejskiej oraz wzmocnienia uczestnictwa obywateli.
Wszystkie istotne informacje, w tym najnowsze sprawozdanie z prac Panelu, można znaleźć na dedykowanej stronie. Projekt porządku dziennego jest dostępny tutaj.
Zarząd podjął również decyzję o przesunięciu sesji plenarnej Konferencji w dniach 17-18 grudnia, na której dwa pierwsze panele miały przedstawić swoje rekomendacje. Po przełożeniu spotkania zaplanowanego na 3-5 grudnia w Dublinie z powodu obecnych ograniczeń COVID-19 w Irlandii, Panel 1 nie byłby w stanie sfinalizować swoich zaleceń. Niemniej jednak, grupy robocze Zgromadzenia Plenarnego zbiorą się w grudniu w formacie zdalnym, aby zapewnić kontynuację prac Konferencji.
Posiedzenia paneli, w których uczestniczy 200 panelistów, będą transmitowane w Internecie w Centrum Multimedialnym Parlamentu (piątek i Niedziela) i na Konferencji Wielojęzyczna platforma cyfrowa.
Panele sformułują rekomendacje, które zostaną omówione na sesji plenarnej Konferencji skupiającej obywateli, przedstawicieli instytucji UE i parlamentów narodowych oraz innych zainteresowanych stron. Dwudziestu przedstawicieli każdego z paneli weźmie udział, aby zaprezentować wyniki prac paneli.
Rekomendacje paneli zostaną uwzględnione w końcowym raporcie Konferencji, który zostanie sporządzony wiosną 2022 r. przez Zarząd Konferencji. W skład Zarządu wchodzą przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji Europejskiej - instytucji, które będą musiały wprowadzić zalecenia w życie - a także obserwatorzy reprezentujący wszystkie strony Konferencji. Raport zostanie przygotowany przy pełnej współpracy z sesją plenarną Konferencji i będzie musiał uzyskać jej akceptację.
jjk