Stand with Ukraine: Nowa strona internetowa PE wspiera Ukrainę

2022-03-11 13:50 aktualizacja: 2022-03-11, 13:51
© European Union 2020 - Source : EP
© European Union 2020 - Source : EP
W piątek 11 marca ruszyła nowa strona internetowa Parlamentu Europejskiego poświęcona wszystkim działaniom podejmowanym przez UE w celu pomocy Ukrainie. Początkowo strona będzie dostępna jedynie w języku angielskim i ukraińskim, kolejne tłumaczenia będą sukcesywnie dodawane.

Strona zatytułowana Stand with Ukraine jest dostępna pod TYM ADRESEM. Można się z niej dowiedzieć, w jaki sposób Unia Europejska wspiera Ukrainę, w tym również podczas trwającej od 24 lutego br. rosyjskiej inwazji na ten kraj.

Na stronie publikowane są najnowsze wiadomości dotyczące relacji UE z Ukrainą. Można tam również obejrzeć filmy i posłuchać podcastów, a także znaleźć odpowiednie przepisy i rozwiązania oraz dowiedzieć się, w jaki sposób UE pomaga Ukrainie. Znajdują się tam również linki do przydatnych stron internetowych.

Przy okazji uruchomienia strony PE przypomniał w komunikacie, że aktywne wspieranie międzynarodowych wysiłków Unii Europejskiej na rzecz promowania demokracji i praw człowieka jest jednym z podstawowych obowiązków Parlamentu Europejskiego, określonych w traktatach założycielskich Unii, a UE zawsze dążyła do zacieśnienia więzi z Ukrainą, pobudzenia jej gospodarki oraz wspierania demokracji i praworządności w tym kraju.

Jak zaznaczono w komunikacie, UE i Parlament Europejski od lat konsekwentnie sprzeciwiają się rosyjskiej agresywnej polityce wobec Ukrainy. W rezolucji przyjętej w grudniu 2021 r. eurodeputowani wezwali Rosję do wycofania wojsk zagrażających Ukrainie i oświadczyli, że jakakolwiek agresja Moskwy musi mieć wysoką cenę gospodarczą i polityczną. Wcześniej, w rezolucji przyjętej w kwietniu 2021 r., Europarlament wyraził poważne zaniepokojenie dużą liczbą rosyjskich sił zbrojnych na granicy z Ukrainą i na nielegalnie okupowanym Krymie. W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę UE przyjęła szereg sankcji, które będą miały dotkliwe konsekwencje dla tego kraju.

Parlament Europejski odbył też nadzwyczajną sesję plenarną 1 marca, na której prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał do eurodeputowanych. Parlament wyraził niezachwiane poparcie dla Ukrainy i wezwał do dalszych działań.

mam/