Jaki UE ma plan na walkę z rakiem? Jest nowy dokument

2021-02-03 19:59 aktualizacja: 2021-02-03, 20:02
© European Union 2021 - Source : EP
© European Union 2021 - Source : EP
W czwartek, 4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. W środku pandemii COVID-19 nie możemy zapomnieć o chorobie, która rocznie zabija 1,3 miliona Europejczyków – komentuje europoseł Bartosz Arłukowicz.

W przeddzień Światowego Dnia Walki z Rakiem Komisja Europejska przedstawiła plan walki z chorobami nowotworowymi, będący głównym priorytetem przewodniczącej KE, Ursuli von der Leyen w zakresie zdrowia. Dokument wyznacza nowe podejście Unii Europejskiej w czterech obszarach: zapobieganiu, wczesnym wykrywaniu, diagnostyce i leczeniu, a także poprawie jakości życia.

Plan zakłada profilaktykę ukierunkowaną na kluczowe czynniki ryzyka, takie jak tytoń (celem jest zapewnienie, by do 2040 r. mniej niż 5 proc. ludności używało tytoniu), szkodliwe spożywanie alkoholu, zanieczyszczenie środowiska i substancje niebezpieczne. Nacisk ma być kładziony także na promowanie zdrowej diety i aktywności fizycznej. Ponadto w planie określono cel polegający na zaszczepieniu do 2030 r. co najmniej 90 proc. docelowej grupy dziewcząt przeciwko HPV.

KE stawia także na wczesne wykrywanie nowotworów poprzez poprawę dostępu i jakości diagnostyki oraz wspieranie państw członkowskich w zapewnieniu, aby do 2025 r. 90 proc. ludności UE, która kwalifikuje się do badań przesiewowych w kierunku raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego, miało do nich dostęp. Ma w tym pomóc nowy program badań przesiewowych w kierunku raka wspierany przez UE.

W zakresie diagnozowania i leczenia UE będzie stawiać na zapewnienie bardziej zintegrowanej i kompleksowej opieki nad chorymi na raka oraz podjęcie problemu nierównego dostępu do wysokiej jakości opieki i leków. Do 2030 r. 90 proc. kwalifikujących się pacjentów powinno mieć dostęp do krajowych kompleksowych ośrodków onkologicznych połączonych za pośrednictwem nowej sieci UE. Ponadto do końca 2021 r. zostanie uruchomiona nowa inicjatywa „Diagnostyka i leczenie nowotworów dla wszystkich” w celu ułatwienia dostępu do innowacyjnych diagnoz i innowacyjnego leczenia nowotworów, a europejska inicjatywa na rzecz propagowania wiedzy o chorobach nowotworowych (UNCAN.eu) pomoże we wskazaniu osób narażonych na wysokie ryzyko zachorowania na powszechne nowotwory.

Ostatni obszar to poprawa jakości życia pacjentów chorych na raka i osób wyleczonych, w tym rehabilitacja, potencjalny nawrót nowotworu, choroby z przerzutami oraz środki wspierające integrację społeczną i reintegrację w miejscu pracy. Zostanie zapoczątkowana „Inicjatywa na rzecz poprawy jakości życia pacjentów onkologicznych”, której głównym zadaniem będzie dalsza opieka.

Poparcie dla ogólnoeuropejskich wysiłków na rzecz walki z rakiem wyraziła w środę specjalna komisja ds. walki z rakiem (BECA) utworzona w Parlamencie Europejskim.

„W ciągu ostatnich kilku lat walka z rakiem zajmowała ważne miejsce w programie Parlamentu Europejskiego, a jej zwieńczeniem było powołanie specjalnej komisji ds. walki z rakiem. W środku pandemii COVID-19 nie możemy zapomnieć o chorobie, która zabija 1,3 miliona Europejczyków każdego roku i na którą nie ma szczepionki, która mogłaby ją całkowicie wyeliminować ” – podkreślił przewodniczący BECA Bartosz Arłukowicz. „Chcemy wspólnie, jako Unia, podjąć ogromne zadanie pokonania raka” - dodał.

Z kolei francuska europosłanka Véronique Trillet-Lenoir zwróciła uwagę, że ponad 40 proc. wszystkich przypadków raka można zapobiec, jeśli zajmie się indywidualnymi, społecznymi, środowiskowymi i komercyjnymi czynnikami ryzyka dla zdrowia. Ambitne wnioski legislacyjne mające na celu ograniczenie spożycia tytoniu i alkoholu, promowanie zdrowej diety i aktywności fizycznej to krok we właściwym kierunku” - mówiła. „Powinniśmy zaproponować silniejsze środki i jasne cele w celu zwalczania zanieczyszczenia środowiska, zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy, ograniczenia narażenia na czynniki rakotwórcze i mutageny oraz uwzględnienia skumulowanego wpływu niebezpiecznych chemikaliów ” - wyliczała.

W czwartek ma odbyć się pierwsza debata w tej sprawie, komisja PE omówi przedstawiony plan z komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stellą Kyriakides.

aba/