Wspólne Zgromadzenie Parlamentarne przyjęło w piątek rezolucję wzywającą UE i jej państwa członkowskie do udzielenia większego wsparcia krajom AKP, zwłaszcza tym, których ludność jest najbardziej narażona i których gospodarki i systemy opieki zdrowotnej są najbardziej niepewne.
Współprzewodniczący Zgromadzenia, portugalski europoseł Carlos Zorrinho (S&D, PT) podkreślił, że pandemia COVID-19 to globalny kryzys, który wymaga globalnej reakcji.
„Oczekujemy od państw członkowskich UE i krajów AKP konstruktywnej współpracy w zwalczaniu pandemii w ramach instytucji wielostronnych. Są one potrzebne bardziej niż kiedykolwiek i należy je jeszcze bardziej wzmacniać. Nikt z nas nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będziemy bezpieczni” – powiedział europoseł.
Zwrócił uwagę, że Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, iż szczepionki COVID-19 powinny być globalnym dobrem publicznym, które zaspokaja potrzeby zdrowotne wszystkich, niezależnie od ich pochodzenia i środków. W ocenie europosła, te podstawowe produkty nie powinny być traktowane jak inne towary i być wykorzystywane w celu osiągnięcia zysku; a globalny dostęp do bezpiecznych i niedrogich szczepionek należy traktować priorytetowo.
„Musimy bardziej wspierać kraje AKP programami szczepień w ramach programu COVAX i poprzez zawarcie umowy szczepień AKP-UE. Ma to na celu zaszczepienie co najmniej jednej trzeciej dorosłej populacji Afryki przeciwko COVID-19, około 235 mln ludzi, w ciągu następnych dwunastu miesięcy i dalszych 33 proc. w następnym roku” – zaznaczył Zorrinho.
Zdaniem europosła, aby to osiągnąć, UE i Unia Afrykańska musiałyby zebrać około 4 mld euro.
„Dzięki wkładowi UE i jej państw członkowskich kilka krajów AKP, takich jak Ghana, Rwanda, Malawi, Uganda, Fidżi, Nigeria i Angola, było już w stanie skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19 w ramach programu COVAX” – zauważył europoseł.
Dodał, że COVAX zamierza zakupić 2 mld dawek do końca 2021 r., w tym co najmniej 1,3 mld dawek dla krajów o niskim i średnim dochodzie. UE i jej państwa członkowskie zobowiązały się do sfinansowania ponad jednej trzeciej programu COVAX o łącznej wartości 2,2 mld euro.
Według portugalskiego europarlamentarzysty, jasne jest, że konkurencja i środki ograniczające między krajami w zakresie dostępu do wyrobów medycznych, sprzętu ochrony osobistej, badań przesiewowych i szczepionek prowadzą do zakłócenia produkcji i wzrostu cen. Dlatego bardzo ważne jest, jego zdaniem, aby kraje produkujące szczepionki miały polityczną wolę zachęcania rządów do zbiorowego zapewniania, że łańcuchy dostaw pozostaną otwarte.
COVAX jest filarem szczepionkowym akceleratora ACT Accelerator, globalnych ram współpracy w celu przyspieszenia rozwoju, produkcji i sprawiedliwego dostępu wszystkich krajów na całym świecie do testów, leczenia i szczepionek przeciwko COVID-19. Program COVAX, który jest współkierowany przez Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień (Gavi), Koalicję na rzecz innowacji dotyczących gotowości na wypadek wystąpienia epidemii (CEPI) i WHO, został zainicjowany w kwietniu 2020 r.
kic/