Obecne przepisy zostały przyjęte w czerwcu 2017 r. i wygasną w czerwcu 2022 roku. Planowane przedłużenie regulacji dotyczących roamingu jest częścią transformacji cyfrowej, jednego z priorytetów UE.
Od momentu wprowadzenia możliwości korzystania z telefonu za granicą tak jak w kraju macierzystym, około 170 milionów osób skorzystało z tej możliwości podczas podróży po Europie. System działa na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który obejmuje wszystkie 27 krajów członkowskich oraz Islandię, Liechtenstein i Norwegię.
Parlament Europejski wskazuje, że polityka ta okazała się "wielkim sukcesem", np. latem 2019 r. roaming danych był 17-krotnie wyższy w porównaniu z latem przed zniesieniem opłat roamingowych.
Nowe rozporządzenie przedłuży obecne przepisy o kolejne 10 lat. Podróżni mają zyskać lepsze usługi roamingowe: np. będą mieli prawo do takiej samej jakości i szybkości sieci komórkowej za granicą co w kraju, przy dostępnych podobnych sieciach. Kontakt ze służbami ratunkowymi przez telefon, SMS lub aplikację będzie bezpłatny.
Regulacje mają też zobowiązać operatorów do informowania użytkowników o zwiększonych kosztach korzystania z usług dodanych w roamingu, takich jak usługi pomocy technicznej lub obsługa klienta oferowane przez linie lotnicze lub firmy ubezpieczeniowe. Według PE, nowe przepisy zapewnią równocześnie operatorom zrównoważony charakter systemu i zachowają zachęty do inwestowania w sieci.
Zanim regulacje będą mogły wejść w życie, europarlament będzie musiał osiągnąć porozumienie z krajami UE w Radzie UE.
kic/