COP29: europosłowie chcą finansowego wkładu wszystkich krajów w działania na rzecz klimatu

2024-11-15 09:57 aktualizacja: 2024-11-15, 10:00
Fot. Komitet Regionów/Flick
Fot. Komitet Regionów/Flick
Parlament Europejski przyjął swoje postulaty na konferencję klimatyczną ONZ COP29, która ma na celu określenie nowego wspólnego celu finansowania działań na rzecz klimatu. Zdaniem europosłów wszyscy zanieczyszczający muszą płacić, a Unia powinna wzmocnić swoją zieloną dyplomację. Należy też rozszerzyć globalny handel emisjami i wycenę emisji dwutlenku węgla.

Przyjęta w czwartek rezolucja wzywa wszystkie kraje do uzgodnienia nowego wspólnego celu finansowania działań klimatycznych po 2025 r., który będzie sprawiedliwy społecznie, zgodny z zasadą "zanieczyszczający płaci" i oparty na różnych publicznych, prywatnych i innowacyjnych źródłach finansowania.

Europosłowie chcą, aby wszystkie główne i wschodzące gospodarki o wysokiej emisji i wysokim PKB wniosły finansowy wkład w globalne działania na rzecz klimatu. Wzywają UE do zintensyfikowania zielonej dyplomacji, aby pomóc w stworzeniu równych szans na arenie międzynarodowej, uniknięciu ucieczki emisji i zwiększeniu publicznego poparcia dla działań na rzecz klimatu.

UE powinna zachęcać i wspierać inne kraje we wprowadzaniu lub ulepszaniu mechanizmów ustalania cen emisji dwutlenku węgla, takich jak system handlu uprawnieniami do emisji i mechanizm dostosowywania cen na granicach.

Posłowie dodają, że COP29 musi wysłać "jednoznaczny sygnał" w następstwie zobowiązania z COP28 do odejścia od paliw kopalnych, w tym jak najszybszego wycofania wszystkich bezpośrednich i pośrednich dotacji paliw kopalnych oraz przeznaczenia tych środków na działania na rzecz klimatu.

COP29 odbywa się w dniach 11-22 listopada 2024 r. w Baku (Azerbejdżan). Delegacja Parlamentu Europejskiego weźmie udział w spotkaniu między 18 a 22 listopada.

COP29 ma na celu przedstawienie przeglądu bieżących postępów we wdrażaniu porozumienia paryskiegoi osiągnięcie porozumienia w sprawie nowych zasobów finansowych w celu wsparcia globalnych działań na rzecz klimatu.

mp/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.