Czy możliwe jest życie bez bólu po radioterapii?

2023-05-15 09:15 aktualizacja: 2023-05-15, 09:46
PAP/S.Leszczyński
PAP/S.Leszczyński
Pacjenci zmagający się z chorobami nowotworowymi powinni mieć zapewnione maksymalne poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa w całym procesie leczenia, którego elementem jest często radioterapia. Ich potrzeby i postulaty stanowiły temat debaty eksperckiej zorganizowanej w ramach kampanii społecznej „Bez Bólu”.

Spotkanie w Centrum Prasowym PAP zorganizowała Fundacja „Po Oparzeniu” we współpracy z Fundacją Onkologiczną „Nadzieja”.

„Prawo do skutecznego leczenia bólu i łagodzenia jego przyczyn to podstawowa zasada humanitarnego podejścia do pacjentów onkologicznych. Niestety, w praktyce wiele osób cierpiących z powodu nowotworów nie otrzymuje odpowiedniego wsparcia i poradnictwa w tej kwestii” – podkreślała Anna Mossakowska-Ziemniak, wiceprezes zarządu Fundacji „Po Oparzeniu” oraz współorganizator kampanii „Bez Bólu”, która ma na celu zwiększenie świadomości na temat problemu bólu po radioterapii.

Ekspertka wskazywała na brak systemowych rozwiązań i wytycznych, przez co pacjenci w trakcie i po leczeniu radioterapią często czują się zagubieni i bezradni w obliczu narastającego bólu, który utrudnia im normalne funkcjonowanie.

„Standaryzacja leczenia to filar efektywności terapii bez bólu. Dostrzegam słabe strony, które trzeba wzmocnić. Obiecuję, że wkrótce poprawimy standardy i pomożemy pacjentom” – zadeklarowała poseł Barbara Dziuk, przewodniczącą podkomisji stałej ds. onkologii.

Parlamentarzystka dodała, że zamierza walczyć o refundację wyrobów medycznych, które są niezbędne w procesie leczenia pacjentów po radioterapii.

„Skuteczna pomoc musi oznaczać korelację działań wszystkich środowisk: lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek, fizjoterapeutów. Liczy się jednak przede wszystkim współpraca z samym pacjentem, chociażby informowanie go o kolejnych etapach procesu leczenia” – dodała poseł Dziuk.

O jednej z metod, radioterapii, mówiła szerzej dr Dorota Kiprian, radioterapeutka, specjalizująca się w dziedzinie onkologii. Podkreśliła ona, że nie można bać się najskuteczniejszych metod leczenia nowotworów, jakimi pozostają chemio- i radioterapie, gdyż dzięki nowoczesnym metodom i aparaturze, która jest dostępna w ośrodkach leczenia nowotworów, lekarze są w stanie prowadzić chorego przez nawet kilkanaście lat.

„Im bardziej pacjent jest świadomy, co z nim może się dziać – także w kwestiach skutków ubocznych – tym jego leczenie jest szybsze. Bardzo ważna jest prehabilitacja, czyli uświadamianie chorych, przygotowanie psychologiczne, mentalne, żywieniowe oraz fizjoterapeutyczne” – oświadczyła dr Dorota Kiprian.

Lekarka dodała, że taka strategia ma również uzasadnienie ekonomiczne, gdyż profilaktyka angażuje znacznie mniej środków finansowych od potencjalnego leczenia.

„Potwierdzam potrzebę działań profilaktycznych, gdyż pacjentów po radioterapii spotykamy rzeczywiście coraz częściej. Do aptek zgłaszają się chorzy, którzy oczekują natychmiastowej, fachowej pomocy. Moim zdaniem pacjentów należy stale uświadamiać, aby wiedzieli jakiej pomocy potrzebują” – oceniła Małgorzata Chmielak, przewodnicząca Komisji Nauki i Szkolenia w Okręgowej Izbie Aptekarskiej.

Farmaceutka podkreśliła, że pacjenci powinni ufać personelowi w polskich aptekach — jest on wykwalifikowany, dysponuje odpowiednimi uprawnieniami i wie, jakie środki zarekomendować.

„Najważniejsze, żeby pacjenci uświadomili sobie, że jest wiele nowych, skutecznych medykamentów, które należy stosować zamiast starych, nieskutecznych sposobów” – wyjaśniła Małgorzata Chmielak.

Ekspertka dodała, że jednym z przykładów są hydrożele na oparzenia, które są nowoczesnymi opatrunkami, które łagodzą ból, pieczenie i świąd skóry po radioterapii, a także wspomagają gojenie ran i zapobiegają zakażeniom, które są obecnie rzadko wykorzystywane w terapii wspierającej.

Jednym z ważnych aspektów terapii pacjentów po radioterapii jest także odpowiednie żywienie i pielęgnacja skóry. Na te kwestie zwróciła uwagę Magdalena Sawicka, pielęgniarka specjalizująca się w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego i onkologicznego.

„Dla pacjentów po radioterapii ważny jest dobór białek, mających właściwości wzmacniające i lecznicze. Pacjenci muszą być więc dobrze odżywieni, aby wspomóc procesy gojenia i regeneracji” – zasygnalizowała Magdalena Sawicka.

Pielęgniarka dodała, że należy również ujednolicić i dostosować odpowiednie maści i środki do stanu leczonego pacjenta, co powinno być ustalane odgórnie przez personel medyczny.

„Cieszę się, że padły konkretne pomysły i zobowiązania, żeby poprawiać sytuację w Polsce, jeśli chodzi o terapie wspierające po leczeniu onkologicznym. Pokazuje to, że nasza kampania >>Bez Bólu<< ma sens i przynosi efekty, dlatego w jej ramach podejmowane będą kolejne działania” – podsumowała.

Wszystkie uczestniczki debaty w Centrum Prasowym PAP zadeklarowały, że chętnie włączą się we wszelkie prace mające na celu poprawić sytuację i jakość życia pacjentów onkologicznych.

Partnerami debaty „Bez Bólu” były: Burnshield, producent hydrożeli na oparzenia, oraz Urgo Medical, producent opatrunków specjalistycznych.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.

PAP Mediaroom – Materiały partnerskie i zlecone