Prezentacji dokumentu towarzyszyły wystąpienia m.in. ministra finansów, szefa Krajowej Administracji Skarbowej i prezesa Totalizatora Sportowego.
„Szara strefa to nieuczciwość i naruszenie zasad solidarności społecznej. To mniejsze wpływy podatkowe i niedofinansowanie usług publicznych, z których wszyscy korzystamy” – podkreślił Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.
Szef resortu przyznał, że istnienie szarej strefy jest zjawiskiem, którego nigdy nie uda się całkowicie wyeliminować. Należy jednak podejmować wysiłki w celu maksymalnego ograniczania finansowych patologii – również w obszarze gier i zakładów wzajemnych.
„Rządowi udało się wdrożyć narzędzia ograniczające szarą strefę, takie jak: JPKVAT z deklaracją, SENT, STIR czy kasy fiskalne on-line, w tym kasy wirtualne” – dodał Kościński.
Aktem prawnym regulującym działalność branży hazardowej w Polsce jest nowelizacja ustawy o grach hazardowych, która weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku. Spowodowała ona wyraźny spadek procentowy udziału szarej strefy w kluczowych segmentach sektora. W przypadku gier online, jak wynika z najnowszych danych firmy analitycznej H2GC zbierającej dane o rynkach hazardowych z całego świata i badającej zjawisko szarej strefy, mamy do czynienia z dużym sukcesem wprowadzonych regulacji. W roku 2016, przed nowelizacją prawa, szara strefa gier i zakładów online wynosiła ok. 80% wartości całego rynku. Dzisiaj proporcje są odwrotne – to legalna działalność odpowiada za ok. 80% przychodów. Jednakże relatywnie niski udział szarej strefy w wartości całego rynku gier i zakładów online spowodowany jest wzrostem rynku legalnego. Nominalnie zaś, wartość szarej strefy od roku 2016 trzyma się na bardzo podobnym poziomie. Dlatego nawet niski udział w całym rynku gwarantuje nieuczciwym operatorom wysokie wpływy.
Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, wskazywała na efektywność celowanych i precyzyjnych działań skierowanych przeciwko podmiotom naruszającym reguły uczciwej konkurencji w branży hazardowej.
„W latach 2020 - 2021 zablokowaliśmy ponad 14 tys. stron internetowych nielegalnie oferujących gry hazardowe w Polsce. W zeszłym roku organy KAS przeprowadziły 8946 działań sprawdzających i 1820 kontroli. Udało nam się zatrzymać 6 570 sztuk nieprzepisowych automatów” – przypomniała Rzeczkowska.
Dziękując Ministerstwu Finansów oraz innym regulatorom za zaangażowanie w walkę z szarą strefą w branży hazardowej Olgierd Cieślik, prezes zarządu Totalizatora Sportowego, wskazywał na konieczność kontynuowania i zintensyfikowania wspólnych wysiłków.
„Nieuczciwi operatorzy znajdują coraz skuteczniejsze metody docierania do klientów i wprowadzania ich w błąd. Na początku 2021 r. Totalizator Sportowy przeprowadził badania rozpoznawalności swoich marek, wśród nich internetowego kasyna Total Casino. Okazało się, że w świadomości klientów konkuruje ono z kilkunastoma innymi podmiotami – a jest przecież jedynym legalnie działającym w Polsce kasynem online” – powiedział Cieślik.
Prezes Totalizatora Sportowego przyznał również, że pandemia koronawirusa znacznie wzmocniła potencjał szarej strefy. Kiedy legalne kasyna czy salony gier pozostawały zamknięte – działający poza prawem operatorzy prowadzili normalną działalność.
W imieniu polskiej branży hazardowej, Olgierd Cieślik przypomniał kluczowe postulaty sektora, których celem jest uzupełnienie, bądź wzmocnienie obowiązujących przepisów ograniczających nieuczciwą konkurencję. Wśród nich znajdują się: dalsze uszczelnianie rejestru domen świadczących usługi hazardowe niezgodnie z ustawą, umożliwienie informowania o ofercie kasyna internetowego i salonów gier na automatach monopoliście, rewizja przepisów dotyczących pokera – również tych podatkowych czy też redukcja niektórych obowiązków technicznych legalnych operatorów.
„Kluczową kwestią w kontekście efektywnej walki z szarą strefą rynku gier i zakładów wzajemnych jest zapewnienie graczowi dostępu do informacji o legalnych operatorach. Podmioty działające w szarej strefie nie przestrzegają przepisów dotyczących zakazu reklamy, promocji czy informowania” – podkreślał Cieślik.
„Wprowadzenie regulacji umożliwiających komunikowanie legalnych gier hazardowych sprawi, że gracze będą mogli w sposób świadomy wybierać oferty podmiotów działających zgodnie z prawem, nie narażając się na odpowiedzialność karno-skarbową” – konkludował prezes Totalizatora Sportowego.
Pełny tekst raportu „Przeciwdziałanie szarej strefie w Polsce 2020/2021” znajdziecie Państwo tutaj.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Źródło informacji: PAP MediaRoom