Już w przyszłym roku instytut zamierza zorganizować kongres Silesian Energy Storage Forum, w trakcie którego zaprezentowane zostaną efekty realizowanych obecnie w instytucie projektów i prac badawczych. Zupełnie nowym elementem działań instytutu jest otwarcie się na społeczność lokalną Śląska i wspólna budowa fundamentów Zielonego Ładu w obszarze energetyki.
„Przyszłością Śląska jest zielona energia i Instytut KOMAG zamierza być współorganizatorem transformacji energetycznej regionu” – powiedział prof. Dariusz Prostański.
Stąd toczące się w ramach konferencji KOMTECH szkolenia i warsztaty dotyczące budowy i prowadzenia klastrów energii organizowane przez Krajową Izbę Klastrów Energii (KIKE).
„W Polsce funkcjonuje ok. 100 klastrów energii, w 2030 r. będzie ich 300. Taka ilość niewielkich, zamkniętych obszarów obrotu energią odnawialną zapewni stabilne dostawy i samowystarczalność energetyczną na poziomie powiatów czy gmin, zwłaszcza na Śląsku”– powiedział prof. Dariusz Prostański.
Klaster energii to cywilnoprawne porozumienie szerokiego grona rozmaitych podmiotów (samorządów, osób fizycznych i prawnych prowadzących działalność gospodarczą, uczelni oraz instytutów naukowych), którego przedmiotem działalności jest wytwarzanie, dystrybucja lub obrót energią - głównie z OZE, w ramach sieci dystrybucyjnej o napięciu poniżej 110 kV, terytorialnie ograniczone do obszaru jednego powiatu lub pięciu sąsiadujących ze sobą gmin.
„Klastry energii to wyższy poziom myślenia o OZE. Transformacja energetyczna, która musi zostać przeprowadzona, będzie się odbywała przy wykorzystaniu formuły klastrów, a na Śląsku widzę ogromny potencjał do ich tworzenia” – mówi Tomasz Drzał, dyrektor zarządzający w KIKE.
Wspólnym celem dla polskich klastrów jest rozwój energetyki rozproszonej - pomimo różnic, wynikających głównie z istnienia na danym obszarze określonej hybrydy OZE, czyli miksu energetycznego uwzględniającego specyfikę miejsca (np. efektywność energetyki wiatrowej jest najwyższa na Pomorzu, podczas gdy elektrownie wodne najlepiej sprawdzają się w górach).
Klastry służą poprawie lokalnego i zarazem ogólnopolskiego bezpieczeństwa energetycznego w sposób przyjazny dla środowiska, a także efektywny ekonomicznie. Zapewniają optymalne warunki organizacyjne, prawne i finansowe podmiotom w nich zrzeszonym, wykorzystują miejscowe zasoby i sprzyjają wdrażaniu najnowszych technologii tam, gdzie są użyteczne oraz opłacalne.
Trzydniowa konferencja KOMTECH (11-13- października 2021 r.) organizowana przez KOMAG przy współpracy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Spółki Restrukturyzacji Kopalń oraz wsparciu merytorycznym Krajowej Izby Klastrów Energii zgromadziła blisko 200 uczestników, w tym grono praktyków i teoretyków z obszaru energetyki. Konferencja organizowana pod patronatem Ministerstwa Aktywów Państwowych i Urzędu Marszałkowskiego, została wsparta również patronatem Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Obejmowała 8 sesji tematycznych, 52 referaty oraz warsztaty i szkolenia oraz 2 panele dyskusyjne, w których udział wzięli czołowi krajowi eksperci.
„Niezwykle cieszy fakt, że w tak trudnych okolicznościach pandemicznych udało się nam zgromadzić grono specjalistów podzielających wizję transformacji regionu prezentowaną przez Instytut KOMAG” – powiedział prof. Dariusz Prostański.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Źródło informacji: PAP MediaRoom