CHICAGO--(BUSINESS WIRE)-- W czasie, gdy generatywna sztuczna inteligencja przesuwa granice w branżach kreatywnych, NielsenIQ (NIQ), czołowa światowa firma zajmująca się wywiadem konsumenckim, ujawniła wyniki przełomowych nowych badań nad tym, jak mózg konsumenta przetwarza reklamy wygenerowane przez AI. Z badań płyną wnioski o krytycznym znaczeniu dla twórców reklam, próbujących manewrować między szansami i wyzwaniami, jakie niesie ze sobą ta nowa technologia. NIQ przedstawi omówienie tych wyników w kontekście zmian pokoleniowych podczas sesji panelowej w ramach CES 2025, zatytułowanej Adaptacja do zmian: demografia a strategie w reklamie w czwartek 9 stycznia o godz. 10:00 PST.
W swoim komentarzu do tych odkryć Ramon Melgarejo, prezes działu analiz i wniosków strategicznych w NIQ , powiedział:
„Marki i agencje w szybkim tempie wprowadzają innowacje, wykorzystując w swoich reklamach treści wygenerowane przez AI. Muszą być przy tym ostrożni, gdyż z naszych badań wynika, że konsumenci są dość wrażliwi na autentyczność tworzonych reklam, zarówno na poziomie dorozumianym (nieświadomym), jak i jawnym (świadomym). Chcąc tworzyć skuteczne reklamy, marki muszą uczynić priorytetem kreatywną ocenę stymulowaną przez wyciągnięte wnioski”.
Kluczowe wyniki badań nad reklamami stworzonymi przy użyciu AI:
1. Negatywny efekt aureoli wokół marki
Konsumenci intuicyjnie rozpoznali większość reklam wygenerowanych przez sztuczną inteligencję, uznając je za mniej interesujące i bardziej „irytujące,” „nudne” i „niejasne” od reklam tradycyjnych. Odczucia te sugerują, że reklamy wygenerowane przez AI mogą wywoływać negatywny efekt aureoli wokół marki, co z kolei może pogorszyć postrzeganie przez konsumentów zarówno reklamy, jak i samej marki.
2. Słaba aktywacja pamięci
Reklamy wygenerowane przez sztuczną inteligencję - nawet te postrzegane jako będące „wysokiej jakości” – w porównaniu z reklamami tradycyjnymi słabiej aktywowały pamięć w mózgu. Reakcja ta sugeruje niedopasowanie między treścią i strukturami istniejącymi w pamięci - jest to luka, która może osłabiać motywację konsumentów do działania.
3. Wady i zalety z punktu widzenia wzmacniania wizerunku marki
Czerpiąc z istniejących przedstawień wizualnych i konceptualnych, reklamy wygenerowane przez AI skutecznie wzmocniły istniejące skojarzenia z marką. Jednak w połączeniu z negatywnym efektem aureoli korzyść ta może zostać zniwelowana przez ogólnie negatywne postrzeganie.
4. Grafika obciążająca umysł
Niska jakość grafiki w reklamach wygenerowanych przez AI zwiększa wysiłek umysłowy towarzyszący ich przetwarzaniu, odwracając w ten sposób uwagę od zamierzonego komunikatu. Wysoka jakość wykonania ma zasadnicze znaczenie dla skutecznego opowiadania historii i komunikowania przekazu marki.
W stronę transformacji
„Gdy reklamodawcy eksperymentują ze sztuczną inteligencją, by zoptymalizować proces tworzenia reklam i obniżyć koszty, nasze badania wskazują na krytyczne granice tego podejścia - wyjaśnia Marta Cyhan-Bowles, główna dyrektor ds. komunikacji i szefowa globalnego marketingu w NIQ . - Nasza strategia oparta na neurobiologii ujawnia, w jaki sposób konsumenci nieświadomie odbierają treści wytworzone przez sztuczną inteligencję i podkreśla istnienie cienkiej granicy między innowacją a dyskomfortem”.
Cyhan-Bowles ostrzega, że choć AI niesie ze sobą ekscytujący potencjał kreowania pomysłów i testowania zasobów marki na wczesnych etapach, niska jakość wykonania treści AI może szkodzić wartości marki. Choć ta nowa i szybko rozwijająca się technologia być może nie zastąpi od razu tradycyjnego tworzenia reklam, jej możliwości mogą wspomagać procesy twórcze - jeśli zostanie zintegrowana w sposób przemyślany.
AI stymuluje także skuteczność marketingową tworzenia produktów obliczonych na dłuższą perspektywę i nastawionych na potrzeby klienta, oferując głębszy wgląd w preferencje konsumentów. Technologia ta likwiduje rozdźwięk między firmami i ich klientami, wspomagając zrozumienie preferencji tych drugich. Przełomowe narzędzia, takie jak NIQ’s Ad Explorer, pomagają sprzedawcom zwiększyć wartość marki dzięki wykorzystaniu nieuświadomionych odczuć klientów do nadawania priorytetów kreatywnym wnioskom, testowania wielu powtórzeń reklam i dotrzymywania terminów bez uszczerbku dla jakości.
Przeczytaj szczegółowy opis badania tutaj i bądź w przyszłości na bieżąco z trendami w reklamie wspomaganej przez sztuczną inteligencję.
Informacje o NIQ
NielsenIQ (NIQ) to czołowa światowa firma zajmująca się wywiadem konsumenckim, umożliwiająca najbardziej kompletne zrozumienie zachowań zakupowych konsumentów i wskazująca nowe ścieżki wzrostu. Fuzja NIQ z GfK w 2023 roku była połączeniem dwóch liderów branży o niezrównanym globalnym zasięgu. Obecnie NIQ działa w ponad 95 krajach, tworzących 97% globalnego GDP. Dzięki całościowej interpretacji danych detalicznych i najbardziej wyczerpującym wnioskom na temat zachowań konsumentów - dostarczanym z użyciem zaawansowanych narzędzi analitycznych, takich jak Full View™, za pośrednictwem najnowocześniejszych platform - NIQ umożliwia swoim klientom pełny ogląd sytuacji.
Więcej informacji na witrynie www.niq.com.
Informacje o badaniu NIQ
W badaniu wzięło udział ponad 2 tys. uczestników, którzy obejrzeli serię reklam o jakości od wysokiej do niskiej, wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Do pomiaru aktywności mózgu użyto elektroencefalografii (EEG) w przypadku około 150 uczestników. Po obejrzeniu reklam wszystkich uczestników poproszono o wypełnienie ankiety, w której wyrazili wprost swoje opinie.
Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.
Wersja źródłowa dostępna na businesswire.com: https://www.businesswire.com/news/home/20241212049208/pl/
Źródło: NielsenIQ
KONTAKT:
Sweta Patra
e-mail: sweta.patra@nielseniq.com
Źródło informacji: Business Wire
Źródło informacji: Business Wire