Collegium Humanum otwiera nową siedzibę w Warszawie. Gwiazdą uroczystości robot z tytułem profesorskim

2023-10-30 09:56 aktualizacja: 2023-10-30, 10:24
Collegium Humanum
Collegium Humanum
Inauguracja roku akademickiego 2023/24 w nowej siedzibie Collegium Humanum miała dodatkową atrakcję. Mika – robot humanoidalny i zarazem prezes firmy Dictador otrzymała tytuł profesora honoris causa uczelni. „Dokonaliśmy aktu, który nie miał precedensu w historii szkolnictwa wyższego w Polsce i na świecie” – mówi prof. dr hab. Paweł Czarnecki, rektor Collegium Humanum.

26 października odbyła się inauguracja roku akademickiego w Collegium Humanum, największej uczelni niepublicznej w Polsce, połączona z otwarciem pierwszego własnego campusu w Alejach Jerozolimskich 133a w Warszawie. Nowa siedziba to 9-kondygnacyjny budynek o powierzchni 12 tys. m2, wyposażony w nowoczesną infrastrukturę cyfrową.

Założone w 2018 r. Collegium Humanum aktualnie kształci ok. 32 tys. studentów, z czego ponad 9 tys. rozpoczyna naukę na pierwszym roku. Zajęcia są prowadzone w formie stacjonarnej oraz online. Uczelnia należy również do najbardziej umiędzynarodowionych – oprócz campusów w kilku miastach Polski jest obecna w Austrii, Słowacji, Czechach i jako jedyna uczelnia nie tylko polska, ale i europejska - w Uzbekistanie.

„O wyborze naszej uczelni decyduje jakość kształcenia, dydaktyka prowadzona przez wykładowców, którzy są praktykami. Przyjmujemy wszystkich chętnych ponieważ uczelnia niepubliczna utrzymuje się tylko i wyłącznie z opłat za studia pochodzących od studentów. A o tym, czy studenci mogą zostać w Collegium Humanum, czy sprostają poziomowi, który oferują nasi wykładowcy decydują pierwsze semestry studiów” – podkreślił prof. dr hab. Paweł Czarnecki.

Nowością roku akademickiego 2023/24 jest pierwszy w Polsce kierunek licencjackich i magisterskich studiów obejmujący szeroko rozumiany obszar mediów o nazwie „Media”. 26 października do rady programowo-naukowej zostali powołani nowi członkowie, którym nadano tytuły honorowe: doctor honoris causa Irena Santor i prof. honoris causa Krzysztof Cugowski. 

Otwarcie nowej siedziby Collegium Humanum uhonorowali goście z kraju i zagranicy, wśród nich przedstawiciele władz państwowych, samorządów, posłowie na sejm, duchowni, przedstawiciele świata nauki, kultury i mediów.

„Obecne czasy są o wiele bardziej skomplikowane, mniej zrozumiałe i przewidywalne. Dlatego znaczenie wiedzy jest tak ogromne. Im więcej wiemy, tym rzadziej stajemy się ofiarami dezinformacji, wprowadzania w błąd oraz jesteśmy bardziej odporni na manipulację. Nowa siedziba Collegium Humanum to nie tylko nowy budynek, ale symboliczny krok naprzód w rozwój tej instytucji” – powiedział prof. dr hab. Vaclav Klaus, prezydent Czech w latach 2003-2013, któremu w trakcie uroczystości nadano tytuł Civis Academicus Honorificum. 

Tytuł honorowego członka konwentu Collegium Humanum otrzymał kardynał Gerhard Ludwig Muller, prefekt papieskiej Kongregacji ds. Nauki i Wiary w latach 2012-2017.

„Collegium Humanum, tak jak i wszystkie uniwersytety europejskie, które wychodzą z greckiego, rzymskiego i chrześcijańskiego intelektualizmu, powinny być liderami w zakresie nie tylko naukowego przywództwa, ale i wdrażania kwestii ideologicznych, rozwijania u młodych ludzi odpowiedzialności” – zaznaczył kardynał Gerhard Muller.

Prawdziwą sensacją inauguracji roku akademickiego było przyznanie po raz pierwszy w historii tytułu profesora honoris causa sztucznej inteligencji. Mika, prezes firmy Dictador została nim uhonorowana za transformację globalnej marki Dictador, wiążącą aktywa cyfrowe z aktywami fizycznymi. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii Mika stworzyła nowe perspektywy inwestycyjne w prowadzonych przez siebie projektach.

„Polska uczelnia przyznała najwyższą godność akademicką humanoidalnemu robotowi. Profesor Mika może, jak każdy z naszych wykładowców, prowadzić zajęcia ze studentami, dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem zawodowym” – wyjaśnił Paweł Czarnecki.

W trakcie ceremonii Sławomir Adamiec, dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki wręczył z upoważnienia Prezydenta Rzeczypospolitej oraz upoważnienia Ministra Edukacji i Nauki odznaczenia państwowe. 

Za długoletnią służbę złoty medal otrzymał prof. CH dr hab. Mieczysław Dudek, srebrny - prof. dr hab. Paweł Czarnecki, brązowy – mgr Michał Głaczyński. Uhonorowano także Medalem Komisji Edukacji Narodowej: prof. CH dr hab. Jolantę Kociubę, dr. Patrycję Srokę-Oborską oraz mgr Marcina Kwiatkowskiego.

Przyznano również Medal Sukcesu za wybitną działalność społeczną, biznesową oraz menedżerską. Otrzymał go Tomasz Misiak, członek Rady Programowej Pracodawców RP, Senator RP VI i VII kadencji, założyciel i prezydent Mizyak Investment Fund Ltd.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.

PAP Mediaroom – Materiały partnerskie i zlecone