Wskaźnik SARON - wprowadzenie
Przy wyliczaniu wysokości oprocentowania kredytów i pożyczek stosowano do pewnego czasu wskaźniki IBOR. Polskim odpowiednikiem tego wskaźnika jest WIBOR, wykorzystywany m.in. w umowach o kredyty hipoteczne w złotówkach. Wskaźnik ten zostanie niebawem zastąpiony przez WIRON.
Wskaźnik LIBOR był natomiast stosowany m.in. w kredytach we frankach szwajcarskich, dla których obowiązywała stawka LIBOR CHF. Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji Europejskiej z dnia 14 października 2021 r. wskaźnik LIBOR CHF zostanie zastąpiony przez wskaźnik SARON, publikowany przez SIX Swiss Exchange Financial Information AG (SIX). Nowy wskaźnik będzie korygowany przez spready, które będą określone w odpowiednich rozporządzeniach.
Saron to skrót od Swiss Average Rate Overnight. Wskaźnik został wskazany w 2020 r. jako alternatywa dla LIBOR-u przez szwajcarską krajową grupę roboczą ds. stóp referencyjnych franka szwajcarskiego. SARON nie był jedynym wskaźnikiem, który został wskazany jako zamiennik LIBOR-u, ale ostatecznie to właśnie ten wskaźnik zdobył akceptację organów państw członkowskich Unii Europejskiej.
Warto wspomnieć, że SARON, który odzwierciedla warunki transakcji overnight na rynku pieniężnym, został opracowany już w 2009 roku w następstwie kryzysu finansowego. Od samego początku był naturalnym i logicznym następcą LIBOR. Jednak jako wskaźnik patrzący wstecz wymagał przyjęcia innej perspektywy czasowej w porównaniu do LIBOR-u.
SARON występuje w w takich krajach Unii Europejskiej jak Polska, Austria, Francja czy też Holandia. Wskaźnik został wpisany na listę wskaźników referencyjnych zarządzaną przez Europejski Urząd Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).
W naszym kraju zmianę LIBOR CHF na LIBOR pozytywnie zaopiniowali Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego.
Od kiedy obowiązuje wskaźnik SARON?
Pierwsza ważna data związana z tranzycją LIBOR CHF na SARON to 5 marca 2021 roku. W tym dniu Financial Conduct Authority (FCA) ogłosił, że rezygnuje z opracowywania i publikowania wysokości niektórych wskaźników LIBOR. Pod koniec 2021 r. FCA po raz ostatni opublikował LIBOR CHF na wszystkich terminach.
Oficjalne zastąpienie LIBOR nowym wskaźnikiem SARON nastąpiło 1 stycznia 2022 r. na mocy rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej. SARON skutecznie zastąpił w umowach i instrumentach finansowych stawkę LIBOR.
Od tej pory wszystkie kredyty denominowane lub indeksowane w walutach obcych, w tym przede wszystkim we franku szwajcarskim, mają wpisane w umowach nową stawkę SARON.
W jaki sposób ustalany jest wskaźnik SARON?
Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji Europejskiej administratorem wskaźnika SARON jest SIX Swiss Exchange Financial Information AG (SIX). W rozporządzeniu wprowadzono spread korygujący, który ma na celu ograniczyć wahania wartości wskaźnika. Dzięki temu wyeliminowano czynniki, które potencjalnie mogłyby negatywnie oddziaływać na kredytobiorców.
SARON jest wskaźnikiem referencyjnym opartym o zabezpieczony rynek pieniężny. Jest obliczany jako jednodniowa stopa referencyjna na podstawie danych z rynku transakcji repo, rozliczanych we franku szwajcarskim. Transakcje typu repo (repurchase transactions), czyli transakcje warunkowego zakupu, stały się kluczowym filarem rynków pieniężnych. Szwajcarski Bank Narodowy wykorzystuje je jako środek do realizacji polityki pieniężnej. Rynek repo charakteryzuje się dużą płynnością, wysokim stopniem uregulowania i dużą rzetelnością.
Wskaźnika SARON – podsumowanie
Zgodnie z opiniami ekspertów i analityków rynku zamiana LIBOR CHF na SARON nie powinna wywołać skutków, które w jakiś sposób będą odczuwane przez banki lub klientów. Zamiana na SARON w umowach nie wymaga też podpisywania aneksów do obowiązujących umów kredytowych.
Więcej o reformie wskaźnikowej w Polsce i na świecie przeczytasz na https://bankiwpolsce.pl/aktualnosci.
Źródło informacji: Centrum Prawa Bankowego i Informacji
Źródło informacji: Centrum Prawa Bankowego i Informacji