O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Materiał partnerski

Debata ORLEN: tak jak Łukasiewicz wierzył w naftę, tak my powinniśmy zacząć wierzyć w potencjał wodoru

Ponad 350 tysięcy ton rocznie - tyle odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru planuje wykorzystywać w swych procesach Grupa ORLEN w perspektywie 2035 roku. To ambitny cel, wymagający pozyskania znaczących nadwyżek „zielonej energii” m.in. z OZE czy atomu. Stawką jest jednak stworzenie fundamentów „gospodarki wodorowej”, opartej na czystym paliwie oraz efektywnych technologiach magazynowania energii.

Fot. PAP/ M. Kmieciński (1)
Fot. PAP/ M. Kmieciński (1)

„Między OZE a atomem: rola wodoru w przyszłym miksie energetycznym Polski” - to tytuł debaty eksperckiej zorganizowanej przez Grupę ORLEN w Centrum Prasowym PAP.

„Wodór odnawialny i niskoemisyjny przyczyni się w pierwszej kolejności do dekarbonizacji  przemysłu. Już dziś wodór szary wykorzystywany jest w rafineriach, zakładach chemicznych, a także transporcie - zwłaszcza w tym trudnym do elektryfikacji jak transport ciężki, morski i lotniczy. Warto zaznaczyć, że mamy już na swoim koncie zrealizowane projekty tego typu, związane chociażby z wykorzystaniem wodoru jako paliwa w  komunikacji miejskiej" - powiedział Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych w Grupie ORLEN.

W ubiegłym roku ORLEN uruchomił w Poznaniu i Katowicach dwie pierwsze w Polsce, ogólnodostępne stacje wodorowe, na których można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. W ramach dekarbonizacji transportu ORLEN, Instytut Energetyki i 13 innych partnerów rozpoczęli program HySPARK, pierwszy w Polsce projekt z unijnym dofinansowaniem Clean Hydrogen Partnership. Blisko 9 mln euro zostanie przeznaczone na produkcję i testy pojazdów wodorowych dla lotniska Chopina i warszawskiej komunikacji miejskiej.

Wodór pozwala również na przechowywanie energii odnawialnej w dużych ilościach oraz przez długi okres.

Uczestnicy debaty zgodzili się, że wodór będzie odgrywał kluczową rolę w transformacji energetycznej, a to wymaga dobrego przygotowania nie tylko w zakresie odpowiedniej infrastruktury produkcyjnej, ale również wykwalifikowanych kadr.

W debacie pt. „„Między OZE a atomem: rola wodoru w przyszłym miksie energetycznym Polski”, obok dyrektora Grzegorza Jóźwiaka, udział wzięli: prof. dr hab. Wacław Gudowski (Narodowe Centrum Badań Jądrowych), dr inż. Anna Niemczyk (Instytut Energetyki - Państwowy Instytut Badawczy), Anna Szóstakiewicz (Fundacja W KLIMACIE), Joanna Kubit (Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. I. Łukasiewicza w Krośnie) oraz Wojciech Jakóbik (kwartalnik „Sprawy Międzynarodowe”).

PAP MediaRoom
Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.

Zobacz także

  • Drewno na składzie Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Ma powstać narodowa strategia leśna. Resort klimatu podał datę

  • Logo PGE (zdj. ilustracyjne) Fot. PAP/Albert Zawada

    W Bełchatowie trwają badania pod kątem budowy elektrowni jądrowej

  • Uzyskanie przez JA Solar srebrnego wyróżnienia SSI wyrazem znaczącego przełomu w zakresie jej zrównoważonego rozwoju (MediaRoom)

  • Biały Dom (zdj. ilustracyjne) Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

    Zjednoczone Emiraty Arabskie zainwestują w USA 1,4 biliona dolarów w ciągu 10 lat

Serwisy ogólnodostępne PAP