Jakie kompetencje warto mieć, by zostać opiekunem osoby starszej lub niepełnosprawnej?

2024-07-01 13:40 aktualizacja: 2024-07-01, 13:42
Pexels
Pexels
Chciałbyś zostać opiekunem osoby starszej lub niepełnosprawnej, ale nie wiesz, jakie kompetencje warto mieć w tym zawodzie? Czy potrzebne jest doświadczenie, ukończone szkolenia i kursy lub referencje? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Wykształcenie medyczne? Niekoniecznie

Szukasz pracy jako opiekun, ale nie posiadasz wykształcenia medycznego? Nic nie szkodzi. W internecie znajdziesz mnóstwo ogłoszeń o pracę skierowanych dla osób, które nie są pielęgniarzami, fizjoterapeutami czy ratownikami medycznymi. Możesz na przykład wejść na stronę https://opiekaseniora.pl/praca i sam się o tym przekonać. 

W pracy opiekuna nie jest najważniejsze wykształcenie medyczne. Praca w głównej mierze polega na pomaganiu podopiecznemu w codziennych czynnościach:
● przebieraniu;
● karmieniu;
● toalecie.

W niektórych przypadkach konieczne jest:
● gotowanie;
● sprzątanie;
● przygotowywanie posiłków uwzględniających dietę seniora.

Oczywiście jeśli jesteś z zawodu pielęgniarzem, twoje kompetencje automatycznie się poszerzają.

Przydatne kursy i szkolenia

Chcesz opiekować się seniorami lub niepełnosprawnymi? Jeśli tak, to możesz zapisać się na kurs opiekuna. Tego typu szkolenia odbywają się zarówno w formie tradycyjnej, jak i online, zatem tempo nauki możesz dostosować do swoich możliwości. W trakcie zajęć poznasz rolę i zadania opiekuna, zasady prawidłowego żywienia czy formy aktywizacji i wsparcia emocjonalnego. 

Jako absolwent otrzymasz dokumentację, która umożliwia podjęcie legalnej pracy nie tylko w Polsce, lecz także we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Po odbyciu kursu możesz szukać zatrudnienia w domach prywatnych, ale również w domach opieki społecznej, hospicjach czy placówkach opieki paliatywnej. 

Z pewnością warto też wziąć udział w kursie pierwszej pomocy. Zdobyta wiedza pozwoli ci zapewnić szybką pomoc poszkodowanym. Nauczysz się rozpoznawać objawy zatruć czy reakcji alergicznych. Dowiesz się, w jaki sposób opatrywać rany, tamować krwotoki, a także jak ułożyć poszkodowanego w bezpiecznej pozycji bocznej. 

Kolejnym przydatnym kursem jest kurs masażysty, na którym poznasz formy masażu mające na celu poprawę zdrowia, funkcji oraz uwolnienia od bólu. Na przykład seniorzy bardzo często borykają się z bólem pleców, ramion czy szyi. Po ukończeniu szkolenia będziesz wiedział, jak im doraźnie pomóc.

Zdobycie pracy może ułatwić także posiadanie prawa jazdy kategorii B, a więc umiejętność prowadzenia samochodu, dyspozycyjność w godzinach nocnych, a w przypadku wyjazdu za granicę - znajomość języka.

Pożądane cechy charakteru u opiekuna osoby starszej

Wiedza to nie wszystko. Liczą się kompetencje miękkie, takie jak empatia, życzliwość, cierpliwość i zrozumienie drugiego człowieka, a także odporność na stres. Jeśli jesteś typem człowieka, który szybko nawiązuje kontakty z drugą osobą, potrafi wysłuchać i doradzić, to praca jako opiekun jest dla ciebie. Z pewnością nie jest to praca dla osób nerwowych, porywczych oraz bojaźliwych.

Już wiesz, jakie kompetencje powinien zdobyć kandydat na opiekuna. Pamiętaj jednak, że zdobyta wiedza to nie wszystko. Ważne są umiejętności praktyczne, które zdobędziesz podczas opieki nad swoim podopiecznym. Zdobywając doświadczenie, a w późniejszym czasie również pozytywne referencje, rozwijasz się w swoim zawodzie. Dzięki temu w przyszłości możesz liczyć na satysfakcjonującą pracę. Ponadto jako opiekun osoby starszej spełnisz ważne społecznie zadanie, z czego możesz być dumny.

Źródło informacji: opiekaseniora.pl

Źródło informacji: opiekaseniora.pl

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.