Kołdry obciążeniowe dla dzieci - czym są i jaki dają efekt terapeutyczny?

2024-07-19 14:32 aktualizacja: 2024-07-19, 15:58
Seospace Rafał Kita (1)
Seospace Rafał Kita (1)
Istnieje wiele czynników, jakie należy wziąć pod uwagę, dbając o zdrowie swoich dzieci, a jednym z nich jest niewątpliwie spokojny, niczym niezakłócony sen. Wpływa on korzystnie praktycznie na cały organizm, dlatego zdecydowanie powinno się zadbać także o wysoką jakość snu i regenerującego wypoczynku, w czym może pomóc odpowiednio dobrana kołdra obciążeniowa.

Czym jest kołdra obciążeniowa?

Zanim jednak zajmiemy się leczniczym oddziaływaniem tego typu kołder na ludzkie ciało, powinniśmy wcześniej dowiedzieć się, czym właściwie jest kołdra obciążeniowa, nazywana również kołdrą terapeutyczną albo kołdrą sensoryczną.

Podstawą do jej stworzenia stała się praca dr Temple Grandin zajmującej się zaburzeniami integracji sensorycznej, która zainspirowała amerykańską specjalistkę od terapii sensorycznej do wszycia obciążenia w swoją własną kołdrę i opisania jej działania.

Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, to kołdra sensoryczna prawie nie różni się od tradycyjnego odpowiednika. Tak samo ma miękką poszewkę zapewniającą komfort użytkowania, zrobioną np. z bawełny, którą bez problemu wypierzemy w pralce. Różnice tkwią jednak wewnątrz kołdry, nie jest wypełniona puchem czy włóknami syntetycznymi, lecz mikrokulkami szklanymi.

Co sprawia, że używanie kołdry obciążeniowej daje efekt terapeutyczny?

Zasada działania odpowiednio dobranej kołderki obciążeniowej, takiej, jaką znajdziemy na stronie https://sleep-changer.com/pl/koldra-obciazeniowa-dla-dzieci/, opiera się właśnie na delikatnym nacisku na ciało wkładu obciążeniowego.

Dzięki temu kołdra wspomaga organizm na wielu płaszczyznach, powodując między innymi aktywowanie układu czucia głębokiego, nazywanego układem proprioceptywnym, złożonego z tysięcy receptorów znajdujących się w różnych częściach ciała, umożliwiającego:

- stabilizację ciała podczas snu;
- zachowanie pełnej świadomości jego położenia;
- pełną regulację napięcia mięśniowego;
- aktywację przywspółczulnego układu nerwowego odpowiedzialnego za relaksację i odprężenie podczas snu;
- regulację ilości hormonów odpowiedzialnych za poprawę jakości snu, przede wszystkim serotoniny, zasłużenie nazywanej „hormonem szczęścia”, pozwalającej się wyciszyć oraz zredukować stres i napięcie, poradzić sobie ze stanami lękowymi.

W jakich przypadkach warto rozważyć zastosowanie kołderki sensorycznej?

Na szczególną uwagę zasługuje nie tylko unikalna zasada działania kołder terapeutycznych, ale i ich niezwykle szerokie zastosowanie. Zdaniem specjalistów sprawdzają się doskonale w przypadku licznych dolegliwości, jakie mogą spotkać dziecko, przede wszystkim w takich sytuacjach jak:

Trudności z zasypianiem

Pomóc w takiej sytuacji może przykrycie dziecka kołdrą na ściśle określony czas i zapewnienie mu w ten sposób odprężających krótkich drzemek. Z czasem doprowadzi to do znacznej redukcji zaburzeń snu, może też znacząco poprawić jakość snu i pozwala zapobiec bezsenności. Takie działanie potwierdziły w 2020 roku badania, jakie przeprowadziła trójka naukowców: Ackerley, Badre i Olausson.

Wspomaganie kuracji zaburzeń psychofizycznych

Odpowiednio dobrana do wagi dziecka, przykładowo kołderka obciążeniowa 3 kg (https://sleep-changer.com/pl/kolderka-obciazeniowa-3-kg/), może pomóc w szybkim złagodzeniu objawów wielu spotykanych u dzieci zaburzeń psychofizycznych. Jest między innymi zalecana przy symptomach nerwicy natręctw, autyzmu, zespołu Aspergera czy zespołu Downa. Delikatny ucisk kołdry na ciało odcina dziecko od nadmiaru negatywnych bodźców, pozwala mu się wyciszyć i zapewnia tak potrzebne uczucie bezpieczeństwa.

ADHD

Określane fachowo jako nadpobudliwość ruchowa z deficytem uwagi, bardzo często diagnozowany u dzieci zespół zaburzeń mogący w znaczny stopniu utrudniać im codzienne funkcjonowanie. Tutaj znów przychodzą z pomocą kołdry obciążeniowe wykonane z najwyższej jakości materiałów, pozwalające wyciszać dziecko, uspokajać je także w ciągu dnia i zwiększać jego uwagę oraz skupienie, ułatwiając w ten sposób wykonywanie wielu zadań.

Zespół niespokojnych nóg

Zaburzenie bardzo często towarzyszące wymienionym wyżej przypadłościom, nazywane w skrócie RLS, polegające na niekontrolowanych ruchach nóg w czasie snu, zakłócających normalny wypoczynek. Obciążenie nóg ciężarem kołdry pozwala z czasem nie tylko zredukować częstotliwość tych ruchów, ale i całkowicie je usunąć, zapewniając dziecku zdrowszy, lepszy sen.

Jak dobrać kołdrę do wagi ciała i kto nie powinien jej używać?

Seospace Rafał Kita (2)

Aby kołdra naprawdę wykazywała wysoką skuteczność w terapii zaburzeń psychofizycznych i innych wyżej wymienionych dolegliwości, należy właściwie dopasować wagę kołdry do masy ciała dziecka. Nie może być zbyt ciężka, nadmiernie obciążająca ciało, jej masa powinna zawsze stanowić 10% masy ciała malucha, a długość musi być 20-30 cm większa od jego wzrostu.

Podobną zasadę stosuje się w przypadku osób dorosłych, przykładowo kołdra obciążeniowa 6 kg (https://sleep-changer.com/pl/koldra-obciazeniowa-6-kg/) jest przeznaczona dla osoby ważącej 60 kg. Należy jednocześnie pamiętać, że małe dzieci nie powinny przykrywać się kołdrą sensoryczną bez nadzoru dorosłych i mogą jej używać tylko przez określony czas dziennie.

Jeśli zaś chodzi o przeciwwskazania do jej użycia, których absolutnie nie wolno zlekceważyć, to nie jest zalecana między innymi w przypadku:

- padaczki;
- klaustrofobii;
- chorób układu oddechowego, takich jak np. astma czy obturacyjny bezdech senny;
- ran, owrzodzeń i otarć skóry;
- podwyższonej łamliwości kości;
- zbyt niskiego napięcia mięśniowej;
- schorzeń układu sercowo-krążeniowego, nadciśnienia tętniczego i zbyt niskiego ciśnienia krwi;
- upośledzeń ruchowych, które mogą utrudniać lub uniemożliwiać samodzielne zsunięcie kołdry z ciała.

Więcej na https://sleep-changer.com/pl/

Źródło informacji: SEOSPACE

 

Źródło informacji: Seospace Rafał Kita

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.