Czym jest płynność finansowa?
Płynność finansowa przedsiębiorstwa to jego zdolność do terminowego regulowania zobowiązań krótkoterminowych. Wskaźnik płynności finansowej mierzy, czy firma ma wystarczające zasoby, aby pokryć swoje zobowiązania w krótkim okresie czasu.
W Polsce sporo firm ma z tym obecnie problem - z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że zaległości płatnicze 259 tys. polskich firm wynoszą 9,89 mld zł, a połowa przeterminowanych należności przypada na jednoosobowe działalności gospodarcze [1]. Jak nie dopuścić do takiej sytuacji? Odpowiedzią może okazać się kredyt odnawialny lub inne produkty kredytowe dla firm.
Jak kredyt wpływa na płynność finansową?
Kredyt firmowy (https://www.credit-agricole.pl/male-i-srednie-firmy/kredyty) może pełnić różne funkcje w przedsiębiorstwie, w zależności od sytuacji finansowej oraz celów firmy.
Z jednej strony, kredyt może być pomocny w poprawie płynności finansowej. Przykładowo, w sytuacji, gdy firma doświadcza chwilowych problemów z płynnością, takich jak opóźnienia w płatnościach od klientów albo czeka na przelewy z faktur z długimi terminami zapłaty, kredyt pozwala przetrwać bez szwanku do momentu, aż sytuacja wróci na właściwe tory.
Z drugiej strony, kredyt może obniżać płynność finansową, jeśli zaciągnięte z tego tytułu zobowiązanie przekracza zdolność firmy do jego spłacania oraz obsługi. Wysokie raty kredytowe mogą generować dodatkowe obciążenia. Podstawowe pytanie brzmi, czy jesteś w stanie udźwignąć ten obowiązek, nawet przy założeniu, że oprocentowanie wzrośnie, a wraz z nim zmieni się wysokość comiesięcznej raty.
Rodzaje kredytów a ich wpływ na płynność finansową
Nie każdy kredyt wpływa na płynność finansową w ten sam sposób, a wszystko z uwagi na odmienne sposoby funkcjonowania takich produktów.
- Kredyt obrotowy - jest najczęściej używany w celu poprawy płynności. Firmy korzystają z niego, aby finansować bieżące potrzeby operacyjne, takie jak zakup surowców, wynagrodzenia pracowników czy spłatę krótkoterminowych zobowiązań. Kredyt obrotowy pomaga firmie zachować płynność w momentach, gdy napływ środków jest mniejszy niż bieżące wydatki.
- Pożyczka gotówkowa/kredyt inwestycyjny - przeznaczony jest na finansowanie długoterminowych inwestycji, takich jak zakup maszyn, nieruchomości czy nowoczesnych technologii. Choć taki kredyt zwiększa zadłużenie firmy, w dłuższym okresie może poprawić jej zdolność do generowania przychodów, co pozytywnie wpłynie na płynność.
- Kredyt inwestycyjny lub leasing - te formy finansowania są często wykorzystywane do finansowania długoterminowych aktywów, takich jak nieruchomości czy flota pojazdów. Są zabezpieczone, dzięki czemu można uzyskać korzystniejsze warunki, np. obniżone oprocentowanie. Podobnie jak kredyt inwestycyjny, mogą one przyczyniać się do wzrostu zdolności zarobkowej firmy, ale wiążą się z długoterminowym zobowiązaniem, które należy brać pod uwagę przy ocenie płynności.
Zarządzanie kredytem w kontekście płynności finansowej
Korzystanie z kredytów w firmach jest czymś całkowicie naturalnym i bezpiecznym. Nie musisz obawiać się, że to zobowiązanie pogorszy Twoją płynność finansową - przeciwnie - może ją poprawić, ale pod pewnymi warunkami.
- Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu, firma powinna dokładnie oszacować swoje potrzeby finansowe i określić, na co zostaną przeznaczone środki. Kredyt powinien być zaciągany tylko wtedy, gdy jest to konieczne i gdy firma jest w stanie go spłacić bez ryzyka utraty płynności.
- Zaciągnięcie kredytu wiąże się z kosztami, takimi jak odsetki, prowizje i inne opłaty. Firma powinna dokładnie przeanalizować, czy koszty okołokredytowe są do zaakceptowania w kontekście przewidywanych korzyści.
- Ważne jest, aby firma utrzymywała odpowiedni poziom zadłużenia w stosunku do swoich dochodów. Kontroluj wydatki i przychody, aby nie okazało się, że te pierwsze są wyższe od drugich. Sprawdzaj też swoje zadłużenie, np. w BIG InfoMonitor czy Krajowym Rejestrze Długów.
- Warto negocjować warunki kredytu, aby uzyskać jak najkorzystniejsze oprocentowanie i terminy spłat. Lepsze warunki kredytowe mogą znacząco zmniejszyć obciążenia finansowe firmy, aby mogła realizować wszystkie obowiązki wobec kontrahentów i pracowników.
Kredyt to skuteczne narzędzie wspierające płynność finansową przedsiębiorstwa, ale tylko pod warunkiem, że jest brany na konkretne cele i pracodawca odpowiednio nim zarządza. Posiadanie zadłużenia nie jest problemem, a może nawet okazać się szansą na nowe inwestycje. Ważne, aby unikać nadmiernego zadłużenia i nie tracić nad nim kontroli.
Więcej na https://www.credit-agricole.pl/
Źródło informacji: Credit Agricole Bank Polska
Źródło informacji: Credit Agricole Bank Polska