Jak pisze Prawo.pl, cytując Dariusza Wieczorka, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, eksperci postulują wprowadzenie ok. 700-750 poprawek do ustawy o szkolnictwie wyższym.
„Ale też uspokajam środowisko akademickie - to będzie ewolucja, czyli to nie będzie rewolucja, a więc nie ma co się obawiać na uczelniach, że nagle rewolucyjnie będziemy coś tam na siłę chcieli zmieniać” - powiedział minister Wieczorek, cytowany przez Prawo.pl
Jak podaje serwis, wśród proponowanych zmian szef resortu nauki wymienił „stawianie na jakość kształcenia, a nie liczbę uczelni”. Wyjaśnił, że biorąc pod uwagę demografię, wojnę o priorytety wydatkowe w budżecie państwa, trzeba myśleć o łączeniu uczelni i tworzeniu większych organizmów uczelnianych, żeby te uczelnie mogły się rozwijać. Dodał, że resort będzie dalej inwestował w remonty i budowę akademików.
Prawo.pl informuje również, że elementem reformy będą najprawdopodobniej zmiany dotyczące studiów podyplomowych. Przypomniano, że jednym ze skutków reformy Jarosława Gowina była deregulacja przepisów regulujących prowadzenie studiów podyplomowych, co osłabiło kontrolę nad ich jakością. W rezultacie możliwe były takie praktyki, jak te, do jakich doszło na Collegium Humanum - napisano na łamach Prawo.pl.
Zdaniem prof. Piotra Steca z Uniwersytetu Opolskiego, cytowanego przez serwis, „w kontekście studiów podyplomowych, konieczne jest wprowadzenie regulacji, które zapewnią ich wysoką jakość”. Ekspert wskazuje, że resort powinien zadbać, by studia podyplomowe były kontrolowane przez odpowiednie organy, takie jak Państwowa Komisja Akredytacyjna, albo możliwość ich prowadzenia powiązana była z uprawnieniami do prowadzenia pokrewnego z ich tematyką kierunku studiów magisterskich.
„Tworząc nowe przepisy, trzeba wyważyć dwie wartości - zapobiec sytuacji, w której studia podyplomowe nie spełniają standardów jakości, ale jednocześnie umożliwić otwieranie takich kierunków tak, by uczelnie mogły szybko reagować na potrzeby rynku i osób, które pragną się dokształcać” - podkreśla prof. Stec w wypowiedzi zamieszczonej w Prawo.pl
Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/student/projekt-reformy-szkolnictwa-wyzszego-juz-w-polowie-roku,526941.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Źródło informacji: PAP MediaRoom