O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Materiał partnerski

Thorium Space i Creotech Instruments zapowiedziały zbudowanie polskiego satelity telekomunikacyjnego do 2030 r.

Thorium Space i Creotech Instruments ogłosiły strategiczne partnerstwo, mające zaowocować budową pierwszego polskiego satelity telekomunikacyjnego. Wynikiem połączenia kompetencji najważniejszych polskich firm działających w branży kosmicznej mają być rozwiązania, które do tej pory były domeną największych światowych graczy.

fot. PAP - kadr z filmu
fot. PAP - kadr z filmu

Celem porozumienia pomiędzy Thorium Space i Creotech Instruments jest opracowanie i rozwój nowoczesnych technologii, które zapewnią Polsce suwerenność w zakresie łączności satelitarnej, wzmocnią bezpieczeństwo narodowe oraz umożliwią budowę i operowanie narodowym systemem telekomunikacyjnym w przestrzeni kosmicznej.

„Współpraca dwóch polskich i tak zaawansowanych technologicznie podmiotów wyznacza nowy standard na krajowym rynku kosmicznym i czyni z Polski gracza, z którym coraz bardziej trzeba się liczyć” - przekonywał dr hab. Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments. „Zdolność do samodzielnego projektowania, budowy i zarządzania satelitami telekomunikacyjnymi oznacza dla Polski nie tylko większe bezpieczeństwo, ale też realny wpływ na własne interesy w nowym porządku geopolitycznym” - dodał.

Kluczowy element porozumienia to realizacja projektu polskiego satelity telekomunikacyjnego, w tym współpraca z instytucjami publicznymi i rządem w celu zapewnienia zgodności technologii z interesem państwa. W efekcie wspólnych działań do 2030 r. ma powstać prototyp satelity o masie do 1 tony, który będzie umożliwiał komunikację satelitarną z orbity geostacjonarnej.

Podczas konferencji prasowej nastąpiło oficjalne podpisanie porozumienia, a prezesi Thorium Space oraz Creotech Instruments zadeklarowali pełne zaangażowanie w realizację projektu poprzez wykorzystanie zasobów ludzkich, infrastruktury badawczo-produkcyjnej oraz aktywne promowanie wspólnej inicjatywy na forum krajowym i międzynarodowym.

„Dzięki połączeniu naszych kompetencji, jesteśmy w stanie dostarczyć rozwiązania, które do tej pory były domeną największych światowych graczy. Jesteśmy w stanie wybudować tego satelitę, mamy cały niezbędny ekosystem w Polsce” - zapewniał Paweł Rymaszewski, prezes zarządu Thorium Space. „Satelita złożony z naszych systemów łączności i platformy firmy Creotech da Polsce niezależność telekomunikacyjną” - dodał prezes Thorium Space.

Thorium Space wnosi do projektu wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i integracji systemów łączności satelitarnej, w tym anten z elektronicznie sterowanymi wiązkami. Spółka rozwija również technologie elektroniczne, mechaniczne oraz oprogramowanie, a jej oferta obejmuje usługę „satellite as a service” - czyli łączność satelitarną w pakiecie z autorskimi terminalami naziemnymi.

Z kolei Creotech Instruments specjalizuje się w projektowaniu, integracji oraz testowaniu małych satelitów, opartych na autorskiej platformie satelitarnej HyperSat. Produkuje kompletne systemy i podsystemy, wchodzące w skład dużych misji kosmicznych oraz dedykowane systemy satelitarne. Firma dysponuje doświadczoną kadrą i zapleczem technologicznym umożliwiającym planowanie i zarządzanie misjami satelitarnymi na orbitach okołoziemskich. W swoim portfolio posiada ponad 40 projektów kosmicznych, które spółka zrealizowała z sukcesem na rzecz sektora kosmicznego.

„Przed nami przekonanie decydentów, że warto i należy własnymi siłami zrobić satelitę, a nie go kupić. Zapewne byłoby to droższe, wcale nie szybsze, ale nie zyskalibyśmy know-how” - podsumował Paweł Rymaszewski.

PAP MediaRoom
Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.

Serwisy ogólnodostępne PAP