Cztery firmy zawarły porozumienie Global Developer Service Alliance (GDSA), którego celem jest stworzenie platformy ułatwiającej twórcom gier, muzyki, filmów i aplikacji mobilnych wejścia na rynki poza USA i Europą - pisze agencja powołując się na źródła zbliżone do sprawy.
Platforma GDSA ma ruszyć według rozmówców Reutera w marcu tego roku, jednakże obecnie nie ma jasności, czy data ta nie zostanie zmieniona ze względu na epidemię koronawirusa.
Prototypowa strona internetowa GDSA informuje, że z platformy będą mogli korzystać programiści i użytkownicy dziewięciu rynków, w tym Indonezji, Indii i Rosji.
Żadna z czterech chińskich firm zaangażowanych w przedsięwzięcie nie odpowiedziała na prośbę o komentarz przesłaną przez agencję.
Reuters przypomina, że Google, którego usługi w Chinach są oficjalnie niedostępne, w 2019 roku zarobiło około 8,8 mld dolarów na sprzedaży oprogramowania i multimediów (w tym książek i filmów) za pośrednictwem Play Store. Za dystrybucję aplikacji na swojej platformie koncern pobiera prowizję w wysokości 30 proc.
Czterech producentów smartfonów, którzy pracują nad stworzeniem platformy GDSA, razem odpowiada za 40,1 proc. sprzedaży wszystkich telefonów w ostatnim kwartale ubiegłego roku - wynika z danych firmy IDC.
Oppo, Vivo i Xiaomi dysponują obecnie pełnym dostępem do usług Google Play na rynku międzynarodowym. Czwarta firma - Huawei - utraciła możliwość instalacji ich na nowych telefonach w ubiegłym roku, po decyzji amerykańskiej administracji o wpisaniu jej na tzw. czarną listę ministerstwa handlu z powodu obaw dotyczące bezpieczeństwa narodowego. Huawei pracuje obecnie nad własnym systemem operacyjnym znanym jako Harmony OS, który ma stanowić alternatywę dla Androida. (PAP)
mfr/ malk/