CYBERSEC: cyfrowa konferencja o cyberwyzwaniach w czasie pandemii

2020-03-24 13:22 aktualizacja: 2020-03-24, 13:42
Trzecia edycja konferencji CYBERSEC Brussels Leaders' Foresight z powodu pandemii Covid-19 odbywa się w formie cyfrowej. Tematem rozpoczętych we wtorek dyskusji są m.in. rosnące w związku z kryzysem wyzwania dla administracji, cyberdyplomacji oraz cyberobrony.

"W tym wyjątkowym momencie mówienie głośno o cyberwyzwaniach nabiera jeszcze istotniejszego znaczenia" - oceniła prezeska Instytutu Kościuszki i organizatorka konferencji Izabela Albrycht.

Internet w czasie pandemii umożliwił funkcjonowanie usług wspierających edukację, komunikację i współpracę zdalną, które są istotne dla codziennego życia, jak i procesów decyzyjnych oraz biznesowych. Eksperci przewidują, że w wyniku kryzysu wywołanego pandemią cyfrowa transformacja przyspieszy, dostarczając rozwiązań z myślą o usprawnianiu procesów społecznych i wsparcia dla gospodarki.

Pandemia koronawirusa - jak zauważa Instytut Kościuszki - nie jest jednak wyłącznie okazją do rozwoju cyfryzacji w działaniach dla dobra społecznego. Kryzys wywołany rozprzestrzenianiem się zaobserwowanego pod koniec 2019 r. patogenu chętnie wykorzystują cyberprzestępcy, którzy m.in. wyłudzają wrażliwe informacje od osób pracujących zdalnie z danymi. Nagły wzrost liczby użytkowników korzystających jednocześnie z internetu przekłada się również na większą podatność struktur, z których korzystają.

Dla tych, dla których praca z domu jest nowością, obecnie brakuje szkoleń i środków z zakresu cyberbezpieczeństwa - uważają organizatorzy CYBERSEC.

Poważnym zagrożeniem w czasie pandemii staje się dezinformacja, jak zauważyli podczas otwarcia tegorocznej edycji CYBERSEC Izabela Albrycht oraz reprezentujący NATO w zakresie nowych wyzwań dla cyberbezpieczeństwa sekretarz Antonio Missiroli. "W tych okolicznościach wymiar bezpieczeństwa związany z gwałtowną transformacją (cyfrową - PAP) powinien stać się przedmiotem szczególnej uwagi ze strony decydentów oraz aktorów sektora technologii" - podkreśliła Albrycht.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski w przemowie do uczestników tegorocznej konferencji stwierdził, że obecna sytuacja wymaga od państw skonsolidowanego, wspólnie wypracowanego podejścia do cyberbezpieczeństwa. Podkreślił, że w przyszłości jednym z najważniejszych obszarów, którymi będzie trzeba zająć się w zakresie zwiększania cyberodporności, będzie technologia łączności nowej generacji 5G, która stanie się platformą dla wielu usług cyfrowych, ale i podstawą dla przyszłości telekomunikacji.

W ocenie Instytutu Kościuszki wiele krajów w obszarze transatlantyckim wciąż nie posiada odpornej infrastruktury bezpieczeństwa, a także skutecznych i sprawnie działających instytucji oraz planów awaryjnych dla sytuacji wystąpienia najbardziej krytycznych i istotnych zagrożeń.

"Musimy usprawnić współpracę cyrową w regionie transatlantyckim, czemu służyć ma przede wszystkim Inicjatywa Cyfrowego Trójmorza" - zaznaczyła Albrycht.

Tegoroczna edycja konferencji CYBERSEC Brussels Leaders' Foresight obejmuje pięć różnych ścieżek tematycznych, których celem jest prezentacja holistycznego obrazu cyberzagrożeń dla państwa, biznesu i obronności.

Małgorzata Fraser (PAP)

mfr/ mk/