Aplikacja wrocławskiego zespołu pomoże w walce z koronawirusem

2020-03-26 12:27 aktualizacja: 2020-03-26, 12:29
Aplikacja SafeSafe stworzona przez interdyscyplinarny zespół informatyków, naukowców, lekarzy i programistów z Wrocławia pomoże walczyć z pandemią Covid-19 - obiecują twórcy. Program pomaga samodzielnie ocenić ryzyko infekcji koronawirusem na podstawie wytycznych WHO.

Jak powiedział PAP pomysłodawca i jeden z twórców aplikacji Mateusz Romanów, "pomysł stworzenia SafeSafe narodził się dwa tygodnie temu w piątek, kiedy premier ogłosił pierwsze zalecenia dotyczące kwarantanny narodowej" w związku z pandemią koronawirusa powodującego chorobę Covid-19.

"W ciągu 24 godzin skrzyknąłem znajomych przedsiębiorców i specjalistów i zaczęliśmy analizować możliwości działania. Niedługo później w projekt było już zaangażowanych 10 firm i 40 osób, które rozpoczęły prace nad jego realizacją i które do dzisiaj przy nim działają" - przekazał Romanów.

Celem aplikacji jest ułatwienie Polakom autodiagnozy w kierunku infekcji koronawirusem SARS-CoV-2, gdyż - jak zauważa pomysłodawca SafeSafe - według polskich organów odpowiedzialnych za ochronę zdrowia szczyt zachorowań na Covid-19 w naszym kraju jeszcze nie wystąpił.

"Istotne jest, by z aplikacji zaczęło korzystać jak najwięej osób przed przyjściem szczytu, gdyż tylko wówczas SafeSafe pomoże zminimalizować ryzyko zakażenia skutecznie" - podkreślił w rozmowie z PAP Romanów.

Aplikacja SafeSafe jest bezpłatna i nie gromadzi żadnych danych osobowych użytkownika w rozumieniu RODO. Każde urządzenie jest widziane przez program jedynie w postaci zahaszowanego numeru, któremu nie jest przypisywany żaden użytkownik. Program nie przesyła również danych medycznych użytkowników na zewnętrzne serwery, a zapisuje je jedynie lokalnie na urządzeniu, na którym używana jest aplikacja.

Twórcy SafeSafe argumentują, że ich projekt może stanowić pomoc w rozwiązaniu problemów takich, jak m.in. niewystarczająca ostrożność obywateli, niski poziom higieny i świadomości na temat tego, jak ważne jest jej przestrzeganie, a także lekceważenie zaleceń o ograniczeniu kontaktów towarzyskich.

Według uczestników projektu SafeSafe może również pomóc organom takim jak Ministerstwo Zdrowia i pozwolić na modelowanie szans zakażeń i ostrzeganie osób będących w grupie ryzyka. W przypadku interwencji służb ochrony zdrowia aplikacja mogłaby dostarczać informacji na temat historii kontaktów chorego, miejsc, w których się znajdował, oraz odczuwanych przez niego objawów (dzięki dzienniczkowi użytkownika).

SafeSafe pozwala także na zapisywanie danych o historii medycznej, aktualnych schorzeniach i farmakoterapii, co zdaniem zespołu tworzącego aplikację może stanowić znaczącą pomoc informacyjną w przypadku hospitalizacji lub konsultacji medycznej pod kątem diagnostyki koronawirusa.

Wrocławska aplikacja jest zgodna z wytycznymi WHO, niemieckiego Instytutu Roberta Kocha i Charite w Berlinie. Program zostanie udostępniony Polakom w czwartek o godzinie 18.00 na stronie internetowej koronazglowy.com. Można będzie korzystać z niego w wersji na smartfona oraz z poziomu przeglądarki internetowej w komputerze.

Małgorzata Fraser (PAP)

mfr/ mk/