Siemens i Deutsche Bahn wspólnie budują pociągi zasilane paliwem wodorowym

2020-11-23 13:06 aktualizacja: 2020-11-23, 13:10
Siemens i Deutsche Bahn wspólnie budują pociągi zasilane paliwem wodorowym - informuje agencja Reutera. Pierwsze testy tego rodzaju pociągów mają ruszyć w 2024 roku, a w przyszłości zastąpią one obecne na lokalnych trasach w Niemczech pociągi napędzane silnikami diesla.

Prototyp pociągu, który ma być zasilany paliwem wodorowym, będzie oparty na elektrycznej lokomotywie Mireo Plus. Zostanie on wyposażony w komórki paliwowe, które będą produkowały elektryczność na pokładzie, a także w zapasową baterię.

Dyrektor Siemensa Michael Peter w rozmowie z agencją Reutera stwierdził, że opracowywany przez firmę pociąg będzie łączył możliwość zasilania z trzech źródeł w ramach systemu modularnego. Będzie on bowiem mógł czerpać energię z baterii, ale też ogniwa paliwowego czy istniejących trakcji elektrycznych - w zależności od wymogów stawianych przez lokalizację przejazdu i dostępną w niej infrastrukturę kolejową.

Reuters przypomina, że niemiecki operator kolejowy Deutsche Bahn do tej pory nie zelektryfikował 40 proc. ze swojej liczącej 33 tys. km sieci połączeń, w ramach której wciąż porusza się 1,3 tys. lokomotyw spalinowych.

Dekarbonizacja transportu kolejowego to jeden z wymogów stawianych przez Unię Europejską w ramach długoterminowej strategii klimatycznej - przypomina agencja.

Prototyp pociągu rozwijany przez Siemensa ma generować energię potrzebną do jazdy w ciągu 15 min. Pozwoli to na zasięg 600 km oraz podróż z prędkością 160 km/h.

Testy pociągu zaplanowano na trasie pomiędzy miejscowościami Tuebingen, Horb i Pforzheim w regionie Badenii-Wirtembergii.

Przedstawiciel Siemensa ocenił, że głównym rynkiem dla nowych maszyn mają być lokalni operatorzy kolejowi. "Widzimy potencjał rynkowy dla 10 do 15 tys. pociągów w Europie, które będą musiały być wymienione na nowe w ciągu kolejnych 10-15 lat. W samych Niemczech to ok. 3 tys. pociągów" - powiedział Peter. Każda maszyna będzie kosztowała od pięciu do dziesięciu milionów euro - pisze Reuters.

Jak dodaje agencja, rząd w Berlinie spodziewa się, że paliwa wodorowe długofalowo odegrają główną rolę w procesie dekarbonizacji przemysłu, transportu i energetyki. (PAP)

mfr/ mam/