Minister Błaszczak spotkał się we wtorek w Olecku z kadrą dowódczą i żołnierzami dywizjonu 1. Mazurskiej Brygady Artylerii.
"Pozyskaliśmy nieruchomość, właśnie jest tutaj obozowisko kontenerowe, będą też stałe koszary" - powiedział Błaszczak po spotkaniu z kadrą. Dodał, że "żołnierze z tej jednostki będą mieli dostęp do placu ćwiczeń, więc w związku z tym, nie będą musieli przewozić sprzętu, ale będą mogli przewozić i organizować szkolenia tu na miejscu".
Na wyposażeniu żołnierzy brygady jest nowoczesny sprzęt – 24 armatohaubice #K9 południowokoreańskiej produkcji. Polska chce pozyskać łącznie 672 egzemplarze tego uzbrojenia, przy czym tylko pierwsze dostawy będą dotyczyły sprzętu w wersji K9. W przyszłości do artylerzystów trafią… pic.twitter.com/8be4gbJSaC
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) August 29, 2023
Szef MON, "wyraził radość z dynamicznego rozwoju 1. Mazurskiej Brygady Artylerii". Przypomniał, że, brygada ta została zlikwidowana w 2011 roku. "Reaktywowałem ją i dziś jest to najsilniejsza brygada. To właśnie żołnierze z tej brygady tworzą też zalążki nowych jednostek Wojska Polskiego, chociażby brygady artylerii rakietowej, która została reaktywowana po 18 latach przerwy" - powiedział.
"Wspominam o tych faktach, aby pokazać dynamikę i konsekwencje naszych działań. Ten sprzęt, który już jest w wyposażeniu 1. Mazurskiej Brygady Artylerii mogliśmy podziwiać na festynach w okolicy 15 sierpnia, ale też podczas Defilady w Warszawie. Widzieliśmy zarówno himarsy, Armatohaubice K9 i Armatohaubice Krab. To wyposażenie albo już jest, albo zaraz trafi do Olecka, aby wzmocnić system odstraszania" - dodał.
Błaszczak poinformował, że jest dużo zgłoszeń, ze strony oficerów, którzy postanowili wrócić do Wojska Polskiego zarówno z województwa warmińsko-mazurskiego jak i z województwa podlaskiego.
W nowej jednostce wojskowej w Olecku służyć będzie ponad tysiąc żołnierzy
Docelowo w nowej jednostce wojskowej w Olecku służyć będzie ponad tysiąc żołnierzy, będą tu mieściły się trzy dywizjony z 1. Mazurskiej Brygady Artylerii.
"W marcu tego roku, tu w Olecku, zapowiedziałem utworzenie jednostki wojskowej. I oto jednostka wojskowa już jest, pierwsi żołnierze złożyli przysięgę z dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, jest obozowisko. Docelowo tu będą mieściły się trzy dywizjony z 1. Mazurskiej Brygady Artylerii" - mówił Błaszczak.
W grudniu 2022 r. 11. Pułk Artylerii został przeformowany w 1. Mazurską Brygadę Artylerii. To m. in. efekt doświadczeń z wojny w Ukrainie, które pokazały jaką rolę na współczesnym polu walki odgrywa artyleria. pic.twitter.com/S1Cyw2wEzM
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) August 29, 2023
Jak podkreślił, jeden dywizjon zostanie uzbrojony w armatohaubice, drugi w artylerię rakietową, a trzeci w bezzałogowce, również w drony uderzeniowe. "Docelowo w tej jednostce służyć będzie ponad tysiąc żołnierzy" - zaznaczył szef MON.
"Naszym zadaniem, zadaniem władz polskich jest zbudowanie tak silnego Wojska Polskiego, żeby Rosja na Polskę nie napadła" - podkreślił Błaszczak.
Jak przypomina MON, w grudniu 2022 r. 11. Pułk Artylerii został przeformowany w 1. Mazurską Brygadę Artylerii. To m. in. efekt doświadczeń z wojny w Ukrainie, które pokazały jaką rolę na współczesnym polu walki odgrywa artyleria. Żołnierze brygady otrzymali też wtedy nowy sprzęt – 24 armatohaubice K9 południowokoreańskiej produkcji. Polska chce pozyskać łącznie 672 egzemplarze tego uzbrojenia, przy czym tylko pierwsze dostawy będą dotyczyły sprzętu w wersji K9.
Autorzy: Olga Łozińska, Jacek Buraczewski, Karol Kostrzewa
mar/