Rzecznik prasowy Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz poinformowała, że policjanci zatrzymali osiem osób, a na terenie powiatu wołoskiego - w pomieszczeniu gospodarczym na terenie prywatnej posesji - znaleźli i zabezpieczyli przedmioty oraz komponenty, które mogą służyć do produkcji metamfetaminy.
Łącznie zabezpieczono 3,8 kg metamfetaminy, blisko 6 kg marihuany oraz 6 kg prekursorów mogących posłużyć do produkcji substancji psychotropowych.
Śledczy oszacowali, że czarnorynkowa wartość przejętych narkotyków, prekursorów i odczynników wynosi około milion złotych.
W akcji wzięli udział funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Wsparcia policjantom udzielili funkcjonariusze i pracownicy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie (KAS) i Generalnego Inspektoratu Informacji Finansowej (GIIF), którzy przez wiele tygodni ustalali m.in. majątek faktycznie należący do podejrzanych, który mógł być zarejestrowany także na inne osoby.
Prokuratura Krajowa przekazała, że 8 zatrzymanym osobom oraz 4 doprowadzonym z jednostek penitencjarnych przedstawiono zarzuty.
"Prokurator dolnośląskiego pionu PZ Prokuratury Krajowej przedstawił 12 osobom zarzuty m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane, a także wytwarzania, wprowadzania do obrotu oraz posiadania znacznych ilości narkotyków w postaci metamfetaminy oraz marihuany" - przekazała PK. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.
Prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie wobec 8 podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, które sąd przyjął i zaakceptował.
Prokuratura Krajowa poinformowała, że w toku postępowania prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych w postaci m.in.: pieniędzy, wartościowych zegarków, pojazdów, sprzętu budowalnego oraz nieruchomości o łącznej wartości ponad 5,5 miliona złotych.
Według śledczych członkowie gangu zajmowali się przestępczością narkotykową, w tym wytwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu substancji psychotropowych i środków odurzających. Specjalizowali się przede wszystkim w produkcji i sprzedaży metamfetaminy, ale rozprowadzali także marihuanę. Terenem ich działania był gównie Dolny Śląsk.
Członkowie gangu mieli związek z jednym z dolnośląskich klubów sportowych. Z ustaleń śledczych wynika, że grupa w okresie od 2017 roku, aż do jej rozbicia mogła wytworzyć i wprowadzić do obrotu około 500 kg narkotyków.
Postępowanie ma charakter rozwojowy, niewykluczone są dalsze zatrzymania.(PAP)
Autorka: Marta Stańczyk
nl/