15. Lubuska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała Chorągiew Wojska Polskiego [NASZE WIDEO]

2024-11-24 15:42 aktualizacja: 2024-11-24, 16:56
W niedzielę 15. Lubuska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała Chorągiew Wojska Polskiego, a jej dowódca przejął dowodzenie nad dwoma lubuskimi batalionami lekkiej piechoty, podległymi dotąd 12. Wielkopolskiej Brygadzie OT. Apel z tej okazji odbył się w Gorzowie Wielkopolskim.

Podczas uroczystości na placu Grunwaldzkim dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Krzysztof Stańczyk wręczył wspomnianą Chorągiew dowódcy lubuskiej brygady płk. Leszkowi Giergielewiczowi, a dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady OT przekazał mu dowodzenie nad dwoma batalionami, które znajdują się na Ziemi Lubuskiej.

Chorągiew Wojska Polskiego jest znakiem jednostki wojskowej oraz symbolem sławy wojennej, tradycji, wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swoich żołnierzy.

"To bardzo ważne wydarzenie dla województwa lubuskiego, ale również dla Wojsk Obrony Terytorialnej, ponieważ dziś jest święto związane z przekazaniem pododdziałów, podporządkowaniem nowo formowanej 15. Lubuskiej Brygadzie OT. Tym samym zakończymy proces formowania Wojsk Obrony Terytorialnej w województwach. We wszystkich województwach będziemy mieli ten rodzaj wojsk" - powiedział PAP gen. Stańczyk.

Dodał, że żołnierze WOT nie muszą udowadniać swojej wartości i znaczenia dla kraju. "Pokazujemy to od początku naszej formacji, od początku naszego istnienia. Ostatnim taki przykładem jest powódź, gdzie jesteśmy obecni cały czas w rejonach dotkniętych powodzią" – zaznaczył gen. bryg. Stańczyk.

Dowództwo lubuskiej brygady będzie w Gorzowie Wlkp. Do czasu przygotowania niezbędnej ku temu infrastruktury będzie funkcjonowało w Skwierzynie.

"W Gorzowie będzie dowództwo 15. Lubuskiej Brygady OT. Dla nas to szalenie ważne i miasto Gorzów również chce w tym uczestniczyć. W związku z tym jesteśmy gotowi przekazać działkę o pow. 40 ha pod budowę dowództwa brygady, jak i wziąć na siebie odpowiedzialność za budowę takiego kompleksu wojskowego, dlatego, że samorząd może to zrobić bardzo szybko i sprawnie" – powiedział PAP prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

Wojewoda lubuski Marek Cebula powiedział PAP, że województwo lubuskie zawsze wojskiem stało, czemu sprzyja jego charakterystyka, czyli brak dużych aglomeracji miejskich, a to stwarza dobre warunki do budowania zaplecza dla Wojska Polskiego.

"Musimy dzisiaj być gotowi na wszystkie scenariusze, które są możliwe, bo dzisiejszy świat jest bardzo niespokojny. Za naszą wschodnią granicą trwa regularna wojna i musimy zdać sobie z tego sprawę, że nie jesteśmy do końca bezpieczni (…) Dowództwo brygady OT będzie ulokowane tutaj w Gorzowie po to, żeby współdziałając z przedstawicielem rządu w terenie – wojewodą lubuskim, żeby brygada była gotowa do niesienia pomocy cywilom, ale i była w odwodzie wojsk operacyjnych" – dodał PAP wojewoda Cebula.

15. Lubuska Brygada OT formalnie rozpoczęła funkcjonowanie 2 września 2024 r., po wyznaczeniu na jej dowódcę płk. Leszka Giergielewicza. Docelowo ma liczyć około tysiąca żołnierzy, w ramach trzech batalionów lekkiej piechoty. Dwa z nich były dotąd podporządkowane 12. Wielkopolskiej Brygadzie OT - to sformowany w 2019 r. 151 batalion w Skwierzynie i 152 batalion w Krośnie Odrzańskim aktywny od 2022 r. Trzeci z batalionów ma znaleźć się na południu woj. lubuskiego.

Dowódca lubuskiej brygady Leszek Giergielewicz służbę w wojsku rozpoczął w 1997 r. w Pułku Specjalnym w Lublińcu, późniejszej Jednostce Wojskowej Komandosów. Uczestniczył w misjach w Iraku, Pakistanie i Afganistanie. W 2004 r. został ranny podczas operacji w Karbali, w Iraku.

"Moim priorytetem na najbliższe miesiące jest dynamiczny rozwój, tak aby Brygada napełniała się stanami osobowymi. Jest to kluczowy czynnik z punktu widzenia zdolności do wykonywania zadań bojowych oraz kryzysowych. Zależy mi na szybkim ukompletowaniu Brygady tak, aby Lubuszanie odczuli i zobaczyli, że w końcu mają swoją Brygadę, na którą mogą liczyć" – powiedział płk Giergielewicz.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP stanowiący komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. Służba w WOT umożliwia zachowanie balansu pomiędzy życiem prywatnym, zawodowym a służbą Ojczyźnie.

Oprócz zadań związanych z udziałem w potencjalnych konfliktach zbrojnych i obronie kraju, ten rodzaj wojsk wspiera regionalne i lokalne władze w zarządzaniu kryzysowym współpracując z innymi służbami podczas klęsk żywiołowych i innych zagrożeń.(PAP)

mmd/ mhr/ jann/ grg/