„Popularyzacja jest ważna, powinna być częścią misji każdego naukowca, ale trzeba ją robić dobrze” – podkreślił przewodniczący kapituły prof. Michał Kleiber, zwracając się do uczestników gali. Dodał, że nie mają z nią problemu laureaci konkursu Popularyzator Nauki, dlatego wybór w danym roku najlepszych to dla kapituły "naprawdę trudne zadanie”.
Prof. Kleiber, podobnie jak obecni na uroczystości prezes PAP Marek Błoński oraz wiceminister nauki Marek Gzik, pogratulował wszystkim laureatom.
W tym roku Nagroda Główna konkursu trafiła redakcji miesięcznika "Delta". „Za pół wieku popularyzacji matematyki, fizyki, astronomii i informatyki na bardzo wysokim poziomie. Za umiejętność włączania w te działania naukowców, doktorantów i nauczycieli. Za wysoką merytoryczną i redakcyjną jakość publikacji” - uzasadniła swoją decyzję kapituła.
"Delta" to miesięcznik popularyzujący matematykę, fizykę, astronomię i informatykę, wydawany od 1974 roku. Chociaż dostępny jest w wersji papierowej, to teksty równolegle ukazują się też bezpłatnie w sieci. A z okazji 50-lecia redakcja zdigitalizowała całe archiwum i udostępniła je czytelnikom.
W kategorii Naukowiec laureatem został dr Tomasz Miller z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Z kolei w kategorii Animator zwyciężczynią została Dagmara Bożek.
Strefa Naukowa Festiwalu Fantastyki Pyrkon wygrała w tym roku w kategorii Zespół.
W kategorii Instytucja nagrodzono Europejską Fundację Kosmiczną.
Redakcja "Pulsara" – portalu popularnonaukowego, którego wydawcą jest POLITYKA - wygrała w kategorii Media.
Poza tym kapituła zdecydowała o przyznaniu dwóch wyróżnień. Pierwsze z nich otrzymał ekohydrolog, dr Sebastian Szklarek z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN w Łodzi. Drugie wyróżnienie trafiło do zespołu badaczy z Uniwersytetu Łódzkiego - "W stronę dostępności".
Jak co roku redakcja serwisu Nauka w Polsce przyznała nagrodę im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. W tym roku trafiła ona do Eweliny Zambrzyckiej-Kościelnickiej, rzeczniczki Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej. Nagradzani są w nim ludzie i instytucje, którzy popularyzują naukę, pomagają innym bliżej poznać i lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące wokół człowieka, przybliżają najnowsze wyniki badań naukowych, dzielą się wiedzą i pasją naukową z ludźmi, niezależnie od ich wieku, poziomu wykształcenia i kariery zawodowej odbiorców. (PAP)
Urszula Kaczorowska
uka/ abu/ agt/ jos/