Konkurs organizowany jest nieprzerwanie od 1984 r. Gromadzi miłośników folkloru, głównie tancerzy, ale także muzykantów i śpiewaków. „Jest to jeden z nielicznych konkursów prezentujących i dokumentujących tradycyjne tańce ludowe z poszczególnych regionów Polski. Jego głównym celem jest ochrona przed zanikaniem tradycyjnego folkloru, a w szczególności tańca ludowego i całości kontekstu obyczajowego i obrzędowego, który jest nierozerwalnie z nim związany” – powiedziała etnolog Agnieszka Balawejder z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, który jest współorganizatorem konkursu.
W tegorocznej edycji wystąpi 20 zespołów, w tym 4 dziecięce oraz 20 par tanecznych z 5 województw: podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego oraz wielkopolskiego. Dodatkowo dzieci zaprezentują folklor swojego regionu w kategorii taneczne zabawy dziecięce.
Występy konkursowe rozpoczną się o godz. 9 na scenie gminnego centrum kultury w podrzeszowskiej Świlczy i potrwają do wieczora.
Jury ogłosi werdykt podczas niedzielnego koncertu galowego. Wtedy też zostaną wręczone trzy Medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Złoty został przyznany Alicji Haszczak, znawczyni, popularyzatorce tradycji ludowych i założycielce Zespołu Pieśni i Tańca „Połoniny", działającego na Politechnice Rzeszowskiej. Srebrny medal przypadł etnograf Mariannie Halickiej, która m.in. zajmowała się dokumentacją kultury ludowej i folkloru na Rzeszowszczyźnie, natomiast brązowy - Markowi Jastrzębskiemu, wieloletniemu dyrektorowi Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, który m.in. jest inicjatorem i organizatorem koncertów jazzowych w Klubie Bohema.(PAP)
al/ bar/ ał/