41 stanów USA pozwało Metę za celowe działanie na szkodę dzieci

2023-10-29 14:09 aktualizacja: 2023-10-29, 17:00
Meta. Fot. PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO
Meta. Fot. PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO
Chodzi o rzekome świadome uzależnianie dzieci od platform mediów społecznościowych tego przedsiębiorstwa, co w konsekwencji szkodzi ich zdrowiu psychicznemu.

Amerykański konglomerat technologiczny, do którego należą m.in. Facebook i Instagram, zaliczany jest wielkiej piątki przedsiębiorstw informatycznych, wraz z Google, Apple, Amazon i Microsoft. Według agencji Associated Press, pozwy przeciwko przedsiębiorstwu, złożone przez przedstawicieli 41 stanów i Waszyngtonu wynikają z dochodzenia przeprowadzonego przez ponadpartyjną koalicję prokuratorów generalnych z Kalifornii, Florydy, Kentucky, Massachusetts, Nebraski, New Jersey, Tennessee i Vermont.

Według pozwów, Meta przyczynia się do kryzysu zdrowia psychicznego swoich „najbardziej bezbronnych konsumentów”, czyli dzieci poprzez świadome i celowe projektowanie funkcji na Instagramie i Facebooku, które uzależniają je od platform. Narusza też prawo federalne USA poprzez regularne gromadzenie danych o dzieciach w wieku 13 lat i młodszych bez zgody ich rodziców.

Generalnie dla zachowania zgodności z przepisami federalnymi, firmy zajmujące się mediami społecznościowymi, takie jak Meta, zabraniają dzieciom poniżej 13 roku życia rejestrowania się na swoich platformach. Jednak w rzeczywistości łatwo omijają zakazy, zarówno za zgodą rodziców, jak i bez niej.

W pozwie twierdzi się ponadto, że Meta jest „boleśnie świadoma” problemów ze zdrowiem psychicznym, jakie Instagram przysparza nastolatkom, zwłaszcza nastoletnim dziewczętom, obniżając ich poczucie własnej wartości, ponieważ firma ta przeprowadziła własne badania.

W swoim oświadczeniu zarząd Mety stwierdził, że… podziela zaangażowanie prokuratorów generalnych w zapewnianie nastolatkom bezpiecznych, pozytywnych doświadczeń online i wprowadziła już ponad 30 narzędzi wspierających nastolatków i ich rodziny. Firma wyraziła przy tym „rozczarowanie” tym, że „zamiast produktywnie współpracować z firmami z całej branży w celu stworzenia jasnych, odpowiednich do wieku standardów dla wielu aplikacji, z których korzystają nastolatki, prokuratorzy generalni wybrali tę ścieżkę”. (PAP Life)

pp/