Ukraina wystąpiła do UE o płatność zaliczkową w ramach opracowanego przez Kijów Planu Ukrainy, zawierającego założenia odbudowy, rekonstrukcji i modernizacji kraju oraz reform, które Ukraina zamierza przeprowadzić w ramach procesu akcesyjnego. Decyzja podjęta w środę przez unijnych ambasadorów otwiera drogę do przekazania Ukrainie 4,2 mld euro zaliczki na ten cel. Żeby środki mogły zostać wypłacone, Rada Unii Europejskiej musi teraz rozpocząć w tej sprawie procedurę pisemną.
Przyjęty przez UE w lutym br. instrument na rzecz Ukrainy to 50 mld euro pomocy unijnej na lata 2024-27; składa się na niego 33 mld euro w postaci pożyczek i 17 mld euro w formie dotacji. Instrument opiera się na trzech filarach: opracowywanym przez rząd w Kijowie, wspomnianym już Planie Ukrainy, ramach inwestycyjnych dla Ukrainy i pomocy akcesyjnej.
Znaczna część funduszy z części inwestycyjnej Planu Ukrainy i ram inwestycyjnych dla Ukrainy zostanie przeznaczona na zielone inwestycje, a część ram zarezerwowana będzie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Plan jest również zorientowany na wspieranie instytucji krajowych.
Warunkiem przyznawania wsparcia dla Ukrainy w ramach Instrumentu będzie dalsze podtrzymywanie i przestrzeganie przez ten kraj skutecznych mechanizmów demokratycznych, w tym praworządności i praw człowieka. Wpływ na realizację Planu ma mieć ukraiński parlament oraz organizacje obywatelskie.
Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)
pp/