48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rozpocznie się 18 września

2023-09-05 17:15 aktualizacja: 2023-09-06, 09:03
Kadr z filmu "Figurant" w reż. Roberta Glińskiego. Fot. festiwalgdynia.pl
Kadr z filmu "Figurant" w reż. Roberta Glińskiego. Fot. festiwalgdynia.pl
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 18–23 września. Program nadchodzącego Festiwalu Filmowego został zaprezentowany podczas wtorkowej konferencji w Kinie Kultura.

W Konkursie Głównym na 48. FPFF znalazło się 16 filmów. Wśród nich: "Figurant" w reż. Roberta Glińskiego, "Horror Story" w reż. Adriana Apanela i "Doppelgänger. Sobowtór" w reż. Jana Holoubka, który będzie filmem otwierającym tegoroczny FPFF w Gdyni. Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 25 filmów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu "30 minut" Studia Munka. Natomiast w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych przeszły dalej tylko cztery tytuły.

"Jest sporo naprawdę ciekawych filmów. Naprawdę interesujący jest profil tematyczny. Wielu reżyserów zajęło się tematyką historyczną, w tym historią najnowszą. Filmem otwarcia jest "Doppelgänger. Sobowtór" Holoubka. To jest historia agenta, który zostaje wysłany w latach PRL na zachód, z podwójną tożsamością. Potem jest film "Figurant" Glińskiego. Jest również film "Różyczka 2" Jana Kidawa-Błońskiego kontynuujący historię sprzed lat Pawła Jasienicy"- powiedział PAP dyrektor festiwalu Leszek Kopeć.

Podczas festiwalu odbędzie się również pokaz filmów, w ramach programu Gdynia Dzieciom. Składa się ona z fabularnych i animowanych ekranizacji oraz adaptacji polskich powieści, nowel, wierszy i komiksów dla młodych czytelników. Są to m.in. "Kajtek Czarodziej" Magdaleny Łazarkiewicz, "O psie, który jeździł koleją" Magdaleny Nieć oraz "O dwóch takich, co ukradli księżyc" Leszka Gałysza.

"Z roku na rok obserwuję coraz większe zainteresowanie gdyńską odsłoną Polskiego Kina Młodego Widza. Nie mam wątpliwości, że tegoroczna Gdynia Dzieciom spotka się z niesłabnącym zainteresowaniem młodej widowni. Cieszę się, że razem będziemy mogli odkrywać fascynującą historię adaptacji książek dziecięcych. Światy filmu i literatury dla najmłodszych zawsze się przyciągały i przenikały, bo mają w gruncie rzeczy jedno i to samo tworzywo - dziecięce zdziwienie i wyobraźnię" - powiedział Waldemar Szarek, reżyser i przewodniczący Zarządu Koła Realizatorów Filmów Dla Dzieci i Młodzieży Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla FPFF.

Nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za całokształt twórczości otrzyma w tym roku Allan Starski, scenograf filmowy i teatralny.

"Wiadomość o przyznaniu mi Platynowych Lwów przyjąłem z niekłamaną radością! Była autentycznym, miłym zaskoczeniem. Pozwoliła spojrzeć na filmy, w których uczestniczyłem, z szerszej perspektywy. Poczułem dumę, że w moim scenograficznym dorobku znalazły się dzieła nie tylko bogate w obrazie, ale też znaczące dla polskiej i światowej kinematografii" – powiedział Allan Starski, cytowany w informacji prasowej dla FPFF.

O główną nagrodę festiwalu - Złote Lwy" powalczy "Doppelgänger. Sobowtór" reż. Jan Holoubek. Oprócz niego o statuetkę ubiegają się: "Chłopi" (reżyseria i scenariusz: DK Welchman, Hugh Welchman, producenci: Sean Bobbitt, Hugh Welchman), "Figurant" (reżyseria: Robert Gliński, scenariusz: Andrzej Gołda, producenci: Zbigniew Domagalski, Włodzimierz Niderhaus), "Fin del Mundo?" (reżyseria i scenariusz: Piotr Dumała, producenci: Piotr Kobus, Agnieszka Drewno), "Freestyle" (reżyseria: Maciej Bochniak, scenariusz: Maciej Bochniak, Sławomir Shuty producenci: Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham), "Horror Story" (reżyseria i scenariusz: Adrian Apanel, producenci: Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska), "Imago" (reżyseria: Olga Chajdas, scenariusz: Lena Góra, Olga Chajdas, producenci: Izabela Wójcik, Violetta Kamińska, Dariusz Jabłoński) oraz "Jedna dusza" (reżyseria, scenariusz i producent: Łukasz Karwowski).

Szansę na wygraną mają również "Kos" (reżyseria: Paweł Maślona, scenariusz: Michał A. Zieliński, producenci: Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham), "Lęk" (reżyseria: Sławomir Fabicki, scenariusz: Monika Sobień-Górska, producenci: Violetta Kamińska, Izabela Wójcik, Dariusz Jabłoński), "Raport Pileckiego" (reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz, scenariusz: Leszek Wosiewicz, Krzysztof Łukaszewicz, producenci: Włodzimierz Niderhaus, Zbigniew Domagalski), "Różyczka 2" (reżyseria: Jan Kidawa-Błoński, scenariusz: Maciej Karpiński, Agatha Dominik, producent: Mariusz Łukomski), "Sny pełne dymu" (reżyseria i scenariusz: Dorota Kędzierzawska, producent: Arthur Reinhart), "Święto ognia" (reżyseria i scenariusz: Kinga Dębska, producent: Piotr Dzięcioł), "Święty" (reżyseria i scenariusz: Sebastian Buttny, producentka: Izabela Kiszka-Hoflik) i "Tyle, co nic" (reżyseria i scenariusz: Grzegorz Dębowski, producenci: Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński, Jacek Bromski).

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni potrwa od poniedziałku 18 września do soboty 23 września. (PAP)

Autorki: Joanna Zalewska, Zofia Suwała, Daria Porycka

gn/

TEMATY: